poniedziałek, kwiecień 15, 2024
Follow Us
środa, 31 sierpień 2016 00:00

Tak tylko wkurzasz kleszcza! Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tak tylko wkurzasz kleszcza! http://gis.gov.pl

Na ukąszenie kleszczy narażeni jesteśmy nie tylko w lesie, ale także w przydomowym ogródku i miejskim parku – przypomina Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Rysunkowy film pokazuje, co należy, a czego nie można robić, w przypadku ukąszenia.

Trwający niewiele ponad minutę, rysunkowy filmik, który pokazuje co należy robić, w przypadku ukąszenia. Zalecenia przekazano w formie hip-hopowej melorecytacji:

"(...) Tłuszcz, alkohol, dezynfekcja - tłum namawia. Stop! Tak tylko wkurzasz kleszcza. (...)"

Kleszcze przyciąga biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach kwasu masłowego obecnego w pocie. Ukąszenie często nie zostaje zauważone przez człowieka z powodu znieczulających właściwości śliny kleszcza. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne. Zaleca się, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie kleszcze - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami. Jeśli już dojdzie do ukąszenia kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała.
Źródło: www.gis.gov.pl oraz http://www.rynekseniora.pl.

a