Dr Ewa Mierzejewska jest autorką rozprawy doktorskiej „Przyczyny i znaczenie rozprzestrzeniania się kleszcza łąkowego Dermacentor reticulatus (Amblyommidae) i patogenów przez niego przenoszonych w Polsce”.
Kleszcze mogą dopaść nas właściwie wszędzie - w mieście lub na wsi, w lasku Bielańskim, Puszczy Kampinoskiej, w ogródku czy na działce. Są tam gdzie rośnie trawa, są krzewy i drzewa.
Kleszcz pospolity – najlepiej czuje się w miejscach o dużej wilgotności, w lasach liściastych i mieszanych, na działkach i w parkach. Kleszcz łąkowy najczęściej zamieszkuje zakrzewione pastwiska, bagniste tereny leśne oraz obrzeża jezior.
Kleszcz obrzeżek gołębi żywi się ich krwią i można go spotkać na strychach i poddaszach. Na szczęście nie każdy kleszcz jest zarażony. Wtedy wystarczy kleszcza usunąć i po kłopocie. Jak się szacuje ok. 10-15 proc. kleszczy może nas zarazić boreliozą.
Objawy boreliozy:
- złe samopoczucie,
- bóle mięśni i stawów gorączka
- “rumień wędrujący”
– zmiana skórna rozprzestrzeniająca się koliście wokół miejsca ugryzienia,
- bóle głowy
- zaburzenia czucia
- obrzęk stawów
- zaburzenia rytmu serca
Jak unikać kleszczy?
Największą aktywność kleszcze wykazują od połowy marca do końca listopada. Na swojego żywiciela czekają na obrzeżach lasów, polan, pod drzewami i na poboczach ścieżek.
Kleszcze pospolite i łąkowe atakują głównie w ciągu dnia, zwłaszcza rano, ok. godz. 8 i po godz. 15, więc na spacer warto wybrać się w południe i wędrować środkiem ścieżek. Kleszcz wyczuwa swoją ofiarę z odległości nawet 20 m, a gdy znajdzie się na skórze, wybiera miejsca, gdzie naskórek jest cienki i lekko wilgotny: za uchem, na granicy włosów, w pachwinie, pod kolanem lub w zgięciu łokciowym.
Bardziej odpowiednie jest jasne ubranie, na którym łatwiej zauważymy kleszcza: długie spodnie, bluzka z długim rękawem, czapka. Pierwszą oznaką (1-5 tygodni od usunięcia kleszcza) boreliozy jest rumień, ale może on nie wystąpić. Aby się upewnić, że nie jesteśmy zarażeni boreliozą, trzeba zbadać krew.