czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
czwartek, 05 grudzień 2013 14:52

Co jest największym wrogiem mieszkańców Mazowsza? Wyróżniony

Napisane przez Przedruk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co jest największym wrogiem mieszkańców Mazowsza? http://wios.warszawa.pl

W województwie mazowieckim największe stężenie zanieczyszczeń występuje na terenach zurbanizowanych. Największym wrogiem Warszawy i Mazowsza jest rakotwórczy pył: PM-10, PM-2,5 i benzo(a)piren.

Wyniki analiz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie wskazują, że blisko 45 proc. mieszkańców Mazowsza jest przez wiele dni w roku narażonych na nadmierną ekspozycję pyłu zawieszonego PM-10.
Dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM-2,5 został przekroczony we wszystkich jedenastu punktach pomiarowych województwa. To efekt spalania w piecach o niskiej sprawności drewna, węgla, odpadów oraz śmieci. Pył, który powstaje w jego wyniku, zawiera substancje toksyczne takie jak benzo(a)piren czy metale ciężkie.

Najgorsza sytuacja występuje w Żyrardowie, Otwocku oraz Ciechanowie (notowane są tam najwyższe stężenia spośród obserwowanych na wszystkich punktach pomiarowych w województwie mazowieckim).
W Warszawie największym problemem jest dwutlenek azotu – NO2, substancja w większości wytwarzana przez komunikację. Aglomeracja warszawska jest obecnie jedyną strefą na Mazowszu, w której poziom stężenia NO2 znalazł się powyżej poziomu dopuszczalnego i jego emisja ciągle wzrasta, zwłaszcza na drogach w centrum miasta.

Z analiz przygotowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wynika, że stężenie pyłów w miastach może zostać ograniczone dopiero przez rozbudowę obwodnic oraz tworzenie stref z zakazem ruchu samochodów. W planowanych działaniach uwzględnia się również kierowanie ruchu tranzytowego z ominięciem miast lub ich punktów centralnych, wprowadzanie systemów Park & Ride, tworzenie ścieżek rowerowych czy wprowadzenie ograniczenia prędkości na drogach o pylącej nawierzchni.

— Dlatego konieczne są zarówno inwestycje infrastrukturalne, wyprowadzające ruch z miast, jak i wsparcie dla innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań przy ogrzewaniach domów. Według unijnych wytycznych na ten cel przeznaczymy w przyszłym RPO WM ok. 20 proc. środków — podkreśla marszałek Adam Struzik.

W ramach ''Programów Ochrony Powietrza'' zostanie uruchomionych wiele działań z udziałem środków unijnych, m.in.: podłączanie obiektów do miejskich sieci ciepłowniczych, wymiana nieekologicznych pieców na ogrzewane paliwami niskoemisyjnymi, wymiana taboru autobusowego komunikacji miejskiej na pojazdy wyposażone w silniki spełniające normy emisji spalin czy też prowadzenie kampanii edukacyjnych. Wsparcie tego typu działań będzie jednym z priorytetów RPO WM na lata 2014-2020.

źródło: http://www.chronmyklimat.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=16533:co-jest-najwiekszym-wrogiem-mieszkancow-mazowsza&catid=14:inicjatywylokalne&Itemid=114
www.ekologia.pl

{jumi [*9]}

a