piątek, kwiecień 19, 2024
Follow Us
piątek, 06 grudzień 2013 10:18

Symbol Afryki - Nelson Mandela nie żyje Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Symbol Afryki - Nelson Mandela nie żyje fot. Flickr: Nelson Mandela / Wikimedia Commons

„Bo żeby być wolnym, nie wystarczy zrzucić okowy, lecz trzeba żyć tak, by szanować i zwiększać wolność innych. Prawdziwy sprawdzian naszego poświęcenia dla wolności dopiero się zaczyna." - to zdanie Melsona Mandeli południowoafrykańskiego polityka, prezydenta RPA, jednego z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działacza na rzecz praw człowieka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, który odszedł pod długiej chorobie.

Nelson Mandela zmarł 5 grudnia 2013 roku, w wieku 95. lat, w wyniku długotrwałej infekcji płuc. - Straciliśmy naszego największego syna. - powiedział prezydent RPA Jacob Zuma. Mandela urodził się w 1918 roku w Mvezo - małej wiosce w Republice Południowej Afryki. Jego ojciec był wodzem plemienia Thembu. W wieku 7 lat Rolihlahla Mandela jako pierwszy ze swojej rodziny zaczął uczęszczać do szkoły. Tam od nauczyciela otrzymał swoje zachodnie imię Nelson.

Przeniósł się do Johannesburga, gdzie w okresie studenckim Nelson działał na rzecz praw czarnoskórych obywateli RPA. W 1942 roku wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego, na czele którego stanął 8 lat później. Po masakrze w 1960 roku w Sharpeville i delegalizacji Kongresu przez władze, rok później Mandela został przywódcą zbrojnego skrzydła ANC "Włócznia Narodu", które organizowało ataki sabotażu przeciwko wojsku i rządowi.

W 1962 Nelson Mandela został skazany na 5 lat więzienia za rzekome akty sabotażu i przygotowanie obcych państw do inwazji. Przestępstwo to w RPA było zagrożone karą śmierci lub dożywociem. Dwa lata później przedłużono jego wyrok do końca życia. W 1985 roku odmówił warunkowego zwolnienia. Podczas odsiadywania wyroku stał się najbardziej popularnym na świecie przywódcą walczącym o zniesienie apartheidu w RPA. Z więzienia na wyspie Robben wyszedł dopiero w 1990 roku, kiedy to prezydent de Klerk zalegalizował ponownie ANC i inne instytucje walczące z apartheidem. 18 marca 1992 roku, ludność RPA w drodze referendum opowiedziała się za całkowitą likwidacją apartheidu.

Po sukcesie w wolnych wyborach z ANC, w 1994 roku parlament RPA wybrał go pierwszym czarnoskórym prezydentem tego kraju. W 1993 wraz z prezydentem de Klerkiem otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Po 5. latach prezydentury przeszedł na emeryturę. Angażował się w akcje społeczne o globalnym zasięgu. W swoim życiu Mandela otrzymał około 250 tytułów i odznaczeń, ale najważniejszy wydaje się być Dzień Mandeli ustanowiony przez ONZ 18 lipca, czyli w dniu jego urodzin. Tego dnia każdy człowiek zobowiązany jest do pomocy innym osobom przez 67 minut, które symbolizują 67 lat walki Mandeli o społeczną sprawiedliwość.

Pierwszy wywiad z Nelsonem Mandelą z 1961 roku:

{jumi [*7]}

a