piątek, maj 03, 2024
Follow Us
piątek, 26 marzec 2010 12:45

Wiedeń, teraz albo nigdy Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Belweder Wiedeń Belweder Wiedeń fot. Gryffindor

Pod tym hasłem, w wersji angielskiej Vienna now or never, promuje austriacka stolica swoje walory i atrakcje turystyczne 2010 roku. W założeniu ma ono przypominać tym, którzy wiedzą, jak wiele posiada ich Wiedeń, ale odkładają podróż do niego „na później”, aby koniecznie przyjechali w bieżącym roku.

Można je jednak – dotyc{jumi [*4]}zy to zwłaszcza osób starszych – zrozumieć inaczej: pospieszcie się, bo możecie nie zdążyć zobaczyć tego wspaniałego miasta. A nawet w wersji katastroficznej, przed którą specjaliści od trzęsień ziemi ostrzegają np. Stambuł. Na szczęście Wiedniowi nie zagraża żaden kataklizm i ma on do zaoferowania swoim gościom naprawdę wiele.

Tegoroczne „hity” przedstawiła, goszcząca nie po raz pierwszy w Warszawie na śniadaniach prasowych Austria Info, Eva Draxler z Vienna Tourist Board. W dziedzinie muzyki Numerem 1 w Wiedniu jest Rok Gustawa Mahlera. I to rozciągnięty na dwa, gdyż w br. przypada 150 rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora uważanego za geniusza epoki fin de siécle i prekursora Nowej Muzyki. W przyszłym natomiast 100 rocznica jego śmierci.

Oprócz niezliczonych koncertów mahlerowskich, w Muzeum Teatru otwarto już 11 marca – czynna będzie do 3 października – wystawę „Gustaw Mahler i Wiedeń”. Miasto to odegrało bowiem ogromna rolę w jego życiu i twórczości. „Hitów” muzycznych, z których przecież słynie austriacka stolica, że przypomnę sławne bale w Operze, będzie w br. sporo. A tylko balów w sezonie odbywa się w różnych miejscach stolicy około 400!

Ale konkurentem, a przynajmniej wydarzeniem równorzędnej rangi z Noworocznym Balem w Staatsoper, ma stać się, urządzany w br. po raz pierwszy 10 lipca, nowy bal pod nazwą Feta Imperialna, w Sali słynnej Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Hoffburgu. Od 26 marca – potrwa do 18 kwietnia – odbędzie się festiwal „sound:frame” poświęcony wizualizacji muzyki elektronicznej, a w centrum jego uwagi znajdzie się artystyczne podejście do przestrzeni i trzeciego wymiaru.

Nie zabraknie również dorocznych imprez muzycznych. W Wiener Festwochen ( 14.5. – 20.6. ) uczestniczyć będzie elita reżyserów operowych i teatralnych, dyrygentów i orkiestr, którzy przedstawią klasykę w nowoczesnych inscenizacjach i nowe dzieła. W programie znajdzie się 49 spektakli z 21 krajów, m.in. 12-godzinna włoska adaptacja „Biesów” Dostojewskiego.

Czy Jazz Fest Wien ( 29.6. – 9.7. ), na którym wykonawców jazzowych gościć będą najpiękniejsze sceny miasta: od Wiedeńskiej Opery Państwowej poprzez Dzielnicę Muzeów do arkadowego dziedzińca Ratusza. Najbardziej masową będzie, jak zwykle, Donauinselfest gromadząca po około 3 mln osób. Jest to jedno z największych w Europie wydarzeń typu Gratis-Open-Air-Party z programem ( 25 – 27.6. ) od miejscowej muzyki instrumentalnej po nowości z listy przebojów.

Innych imprez bezpłatnych – i to niezwykle atrakcyjnych – zapowiedziano sporo. Znajdzie się wśród nich m.in. Koncert Letniej Nocy ( Sommernachtskonzert )w parku Schonbrunn ( 8.6. ) w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich. Będą również transmisje na żywo wybranych spektakli Opery na wielkim telebimie o powierzchni 50 m. kw. na placu Herberta von Karajana koło niej.

Punktem kulminacyjnym lata dla miłośników muzyki stanie się Festiwal Muzyki Filmowej ( Musikfilm-Festival, 3.7. – 5.9. ) na wiedeńskim Placu Ratuszowym połączony z ekspozycją i degustacją kulinarnych przysmaków z całego świata. A to tylko najważniejsze z imprez muzycznych. W zapowiedziach są również wystawy sztuki, architektury i wzornictwa. I to z „najwyższej półki”.

W Albertinie od 24.9.2010 do 16.1.2011 wystawa dzieł (50 obrazów i 100 rysunków + liczne dokumenty) Pabla Picassa na temat „Pokój i wolność”. A równolegle, od 8.10.2010 do 9.1.2011, około 100 rysunków Michała Anioła wypożyczonych z muzeów europejskich i amerykańskich. W Belwederze, w oparciu o jego zbiory, wystawa ( 1.10.2010 – 9.1.2011 ) dzieł wielkiego rzeźbiarza francuskiego Augusta Rodina.

Hitem stanie się na pewno również pierwsza w Austrii obszerna wystawa dzieł meksykańskiej artystki Fridy Kahlo od 1.9. do 5.12. w Domu Wystawowym Bank Austria Kunstforum. Jednemu z najwybitniejszych architektów secesji, Josephowi Marii Olbrichowi ( 1867 – 1908 ) poświęcona zostanie retrospektywna wystawa ( 300 eksponatów ) w Muzeum Leopoldów.

 

Miłośników nowoczesnego wzornictwa przyciągnie na pewno, zwłaszcza, że połączona zostanie ze sprzedażą, wystawa „Modepalast” w Muzeum Sztuki Stosowanej, w dniach 23 – 25.4. Jak również MQ Vienna fashion Week – Wiedeński Tydzień Mody ( 22 – 26.9. ) w Dzielnicy Muzeów. Czy wcześniejszy, bo 17.7., najbardziej krzykliwy i… dochodowy, charytatywny Life Ball z pokazem mody najbardziej znanych projektantów, na Placu Ratuszowym.

W tegorocznym programie wiedeńskich imprez jest również Światowy Festiwal Wina w Pałacu Coburg ( 21-24.4. ) z udziałem 40 wiodących producentów z całego świata, Targi Sztuki ( 6 – 9.5. ) w Messe Wien oraz Wiener Genussfestival – Wiedeński Festiwal Smaku – w Parku Miejskim ( 7 – 9.5. ) z udziałem austriackich producentów i najlepszych gastronomików oraz degustacją potraw i napojów. A to, podkreślam, tylko wybrane, zapowiadające się jako najciekawsze i najbardziej znaczące, imprezy 2010 roku w Wiedniu. Więcej na temat ich – oraz innych – znaleźć można na: www.vienna.info.

I jeszcze dwie ważne informacje przekazane nam przez Evę Draxler. Dzieci i młodzież do 19 roku życia mają w Wiedniu bezpłatny wstęp do muzeów państwowych i miejskich. Natomiast nabywcy, za 18,50 €, Wien-Karte mogą przez 72 godziny jeździć bezpłatnie metrem, autobusami i tramwajami oraz skorzystać z 210 zniżek i promocji. Przypomniała ona również, że w punktach IT – Tourist-Info Vienna można bezpłatnie otrzymać plany miasta, broszury, informacje, zarezerwować miejsca w hotelu itp.

{jumi [*9]}

a