updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Czechy: Muzeum Solniczek

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy

Jedna z największych na świecie kolekcji solniczek znajduje się w mieście Slaný (po polsku Słony), leżącym około 37 km na północny zachód od Pragi.

Dzięki darczyńcom z Czech i zagranicy, kolekcja rozrosła się do około 2800 eksponatów i nadal się powiększa. Są w niej solniczki o najróżniejszych kształtach i rozmiarach, ceramiczne, parcelanowe, plastikowe, szklane i drewniane. Ciekawostką jest największa na świecie solniczka mierząca ponad 120 cm wysokości, która pomieści aż 40 kg soli.

Wszystkie eksponaty są prezentowane w galerii mieszczącej się w nowym budynku informacji turystycznej Pod Velvarskou branou. Goście mogą zapoznać się także z ciekawymi historiami związanymi z niektórymi solniczkami, które spisane zostały przez darczyńców w księdze pamiątkowej.

Miasto, które swą nazwę otrzymało od słonego źródła, leży w delikatnie pofałdowanej krainie, pełnej pól i plantacji chmielu. Znajduje się tam wiele zabytkowych budowli, między innymi pozostałości murów miejskich z Bramą Velvarską, renesansowe budynki na Placu Masaryka i w okolicznych ulicach,  ratusz z wieżą o wysokości czterdziestu metrów, kościół św. Gotarda czy klasztor karmelitów bosych z kościołem Najświętszej Trójcy.

Wiecej informacji: www.infoslany.cz/en/

 

Anna Gruszczyńska, zdjęcia Vitězslav Krček

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl