środa, maj 01, 2024
Follow Us
piątek, 21 wrzesień 2012 13:07

Cervantes na każdym kroku Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Alcala de Henares Alcala de Henares fot. spain.info

W prowincji Madrytu znajduje się miasto, w którym na każdym rogu natykamy się na nazwisko „Cervantes". To Alcala de Henares, kolebka autora „Don Kichota". Kiedy się w nim znajdziemy, poczujemy klimat życia w Kastylii w okresie hiszpańskiego Złotego Wieku.

Cervantes ma tu swój plac, teatr i muzeum. Przy placu znajduje się teatr, gdzie wystawiano sztuki Lope de Vegi i Calderona de la Barca – autorów, którzy studiowali w tym mieście. Niektóre elementy budowli pochodzą z tamtej epoki, ale teraz przypomina ona raczej gmachy wzniesione za panowania Karola III. Przy teatrze znajdują się inne ciekawe budynki: Ratusz, kaplica El Oidor, Colegio de Malaga i klasztor Santa Ursula.
W Alcala de Henares nie mogło też zabraknąć Muzeum Cervantesa. Mieści się ono w budynku typowym dla Kastylii, z zabudowaniami wokół centralnego patio. Pochodzące z epoki meble i przedmioty codziennego użytku dają wyobrażenie o tym, jak żyło się w XVII wieku. Zaciekawić może też kolekcja różnych materiałów związanych z dziełami Cervantesa, jak choćby dawne wydania „Don Kichota" i liczne tłumaczenia książki.
Duch Cervantesa unosi się nad całym miastem. Ale nie tylko nim żyje ta hiszpańska miejscowość. Kwitnie tu studenckie życie, a to za sprawą jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów hiszpańskich, Colegio de San Ildefonso. Został on założony przez kardynała Cisnerosa w XV wieku. W środku możemy zobaczyć aule pierwotnej konstrukcji. Fasada pochodzi z XVI wieku, natomiast wewnątrz znajdują się renesansowe i barokowe krużganki i patia.

 

W dawnym Colegio Menor de San Jerónimo mieści się zajazd należący do sieci hoteli typu parador. Najbardziej reprezentacyjne jest tu Patrio Trilingüe, nazwane tak, ponieważ w tym collegium wykładano w trzech językach: łacińskim, greckim i hebrajskim. Zbudowane w wieku XVI, reprezentujące style renesansowy i mudejar, posiada piękny ogród, studnię i patio otoczone kolumnami. Można tu skosztować dań kuchni kastylijskiej na bazie zupy czosnkowej i pieczeni. Na deser warto zamówić czekoladę z grzankami.
Kolejnymi atrakcjami miasta jest Pałac Arcybiskupów i Muzeum Rzeźby pod Gołym Niebem. Budowę pałacu rozpoczęto w XIII wieku. Z tego okresu zachowała się wieża Tenorio. Jeśli zawitamy do Alcala w listopadzie, to możemy zobaczyć sztukę „Don Juan" wystawianą co roku na pałacowym patio.
W Alcala de Henares warto zobaczyć również klasztor San Bernardo i Katedrę pod wezwaniem Santos Niños Justo y Pastor. Na uwagę zasługuje też dawne Colegio del Rey, gdzie mogły pobierać naukę dzieci służby królewskiej. Aktualnie mieści się tutaj siedziba Instytutu Cervantesa, instytucji poświęconej obronie i propagowaniu języka hiszpańskiego. Obok znajduje się kościół i szkoła Towarzystwa Jezusowego, dziś Wydział Prawa oraz kościół Santa María.
W Alcala de Henares można więc spędzić ciekawy weekend i zanurzyć się w wibrującej atmosferze miasta. A potem ruszyć na dalsze zwiedzanie prowincji Madrytu, gdzie czekają nas kolejne atrakcje.

{jumi [*6]}

a