środa, maj 01, 2024
Follow Us
sobota, 28 lipiec 2012 12:46

Atrakcyjne okolice Kazimierza Dolnego Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nałęczów Nałęczów www.naleczow.pl

Kazimierz Dolnym jest malowniczym miasteczkiem ze wspaniałą renesansową zabudową, położonym w przełomowej dolinie Wisły. Poza pobytem i zwiedzaniem Kazimierza warto skorzystać z możliwości zwiedzenia pobliskich miejscowości, przejścia malowniczymi ścieżkami spacerowymi Kazimierskiego Parku Krajobrazowego lub przejażdżki trasami rowerowymi.

Jadąc z kierunku Warszawy do Kazimierza Dolnego warto przystanąc w Puławach i zwiedzić położone w pięknym parku Muzeum Czartoryskich. Powstałe w 2009 roku nawiązuje do tradycji najstarszego muzeum na ziemiach polskich, założonego przed ponad 200. laty przez księżnę Izabelę Czartoryską. W części pomieszczeń pałacu Czartoryskich otwarto wystawę pokazującą życie i działalność założycieli puławskiej osady pałacowej - księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i księżnej Izabeli oraz ich dzieci: Teresy, Marii Wirtemberskiej, Adama Jerzego, Konstantego i Zofii Zamoyskiej. Wystawa prezentuje też losy rodu Czartoryskich na emigracji po upadku powstania listopadowego oraz późniejsze dzieje, kiedy to Władysław Czartoryski przeniósł wspaniałą kolekcję dzieł sztuki i rodzinnych pamiątek do Krakowa. Część tej kolekcji Fundacja XX. Czartoryskich oddała w długoterminowy depozyt do nowego muzeum w Puławach.

Z kolei Muzeum Zamoyskich w Kozłówce należy do czołówki najpopularniejszych muzeów w Polsce. Corocznie odwiedza je ćwierć miliona turystów z kraju i świata. Muzeum mieści się w zespole pałacowo-parkowym, założonym w I poł. XVIII w. przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, a zmienionym na przełomie XIX i XX stulecia przez hrabiego Konstantego Zamoyskiego, który barokowy pałac z ogrodem włoskim przebudował na rezydencję w stylu II Cesarstwa Francuskiego. Muzeum zachwyca doskonale zachowanym wyposażeniem wnętrz. W skład zespołu pałacowego wchodzą: oficyny boczne, piętrowe kordegardy, teatralnia, powozownia, brama wjazdowa oraz ogród francuski sąsiadujący z rozległym krajobrazowym parkiem angielskim z bażantarnią. W muzeum jest Galeria Sztuki Socrealizmu, prezentująca obrazy, rzeźby, rysunki, plakaty i inne dzieła powstałe w latach 50. XX w., kiedy sztukę wprzęgnięto w walkę o socjalizm.
Nałęczów, miasto-ogród słynie z uzdrowiska, pierwszego sprywatyzowanego w kraju. Jest to od blisko dwóch wieków miejsce dla kuracjuszy leczących serce i choroby układu krążenia jak również cel weekendowych wycieczek i spacerów dla tysięcy turystów, a w ostatnich latach miejsce ogólnopolskich imprez sportowych - zawodów kolarskich i balonowych.

W Kazimierskim Parku Krajobrazowym na pow. 14 961 hektarów można podziwiać niepowtarzalne walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe, historyczne i turystyczne środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem interesujących biocenoz zboczy doliny Wisły, wąwozów i skarp lessowych, z licznie występującymi gatunkami rzadkich i chronionych roślin i zwierząt.

Ścieżki w Kazimierskim Parku Krajobrazowym

Przez rezerwat „Skarpa Dobrska": początek – Dobre, długość 4 km; przez rezerwat „Korzeniowy Dół": początek – Rynek w Kazimierzu DIn., długość 6 km; przyrodnicza „Kamienny Dół": początek w Kazimierzu DIn. (Oś. TP SA), długość 5,5 km; przyrodnicza do Mięćmierza: początek – Rynek w Kazimierzu DIn., długość 7,5 km; przyrodnicza w Bochotnicy: początek – centrum miejscowości, długość 6 km; przyrodnicza w Rogowie: początek – przy szkole podstawowej, długość 6 km; przyrodnicza Włostowice-Zbędowice: długość 6,5 km.

Park Krajobrazowy „Lasy Janowskie" - ścieżka przez rezerwat „Szklarnia" - długość 6 km.

 Ścieżki przyrodnicze w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej

Przez rezerwat „Czartowe Pole": początek - parking Hamernia, dł. 1,2 km; przez rezerwat „Nad Tanwią": początek – parking Rebizanty, dł. 6,8 km; „Bojary": pętla 4 km: początek – parking przy drodze do szkółki leśnej „Bojary" (z ul. Zamojskiej w Biłgoraju skręcić w stronę Rap Dylańskich).

Nałęczowska Kolej Dojazdowa jest jedną z niewielu tego typu kolei zachowanych w Polsce. Najbliższa Kazimierza Dolnego (10 km) stacja kolei znajduje się w Karczmiskach. Po odnowieniu części taboru, wyremontowano też budynki stacyjne w Karczmiskach: dworzec kolejowy, pomieszczenie administracyjne i świetlicę kolejową. Powstało tam Muzeum Kolejki, w którym można zobaczyć między innymi elementy wyposażenia budynków kolei, sprzęt torowy, mundury oraz liczne zdjęcia. Kolejka jeździ na dwóch trasach: Karczmiska-Poniatowa i Karczmiska-Opole Lubelskie. Na stacji Nałęczów znajduje się połączenie wąskotorówki z siecią kolei normalnotorowej na odcinku Dęblin-Lublin.


Trasy rowerowe

Łatwiejsza trasa w okolicach Kazimierza Dolnego:
Ul. Nadrzeczna – Czerniawy – Cholewianka – Dąbrówka – Okale – Mięćmierz - Kazimierz, to czarny szlak rowerowy oznaczony w terenie znakami drogowymi lub piktogramami na drzewach - na białym tle czarny rowerek z czarnym paskiem lub strzałkami. Dystans: 24 km, trasa średniej trudności. Rodzaj nawierzchni: asfaltowa 12 km, utwardzona 2 km, gruntowa 10 km.

Dłuższe trasy
Kazimierz Dolny – Józefów n. Wisłą – Dzierzkowice – Kraśnik PKP (czerwony, 106 km)
Szlak wiedzie przez zachodnią część Wyżyny Lubelskiej. Bierze początek w Kazimierzu Dolnym, następnie przebiega przez Kazimierski Park Krajobrazowy, przez wioskę Męćmierz z ciekawą, drewnianą zabudową, przecina Równinę Bełżycką, mijając z zachodniej strony Małopolski Przełom Wisły. W miejscowości Dobre, przy Skarpie Dobrskiej, będącej efektownym akcentem Równiny Bełżyckiej, szlak wkracza w obszar Kotliny Chodelskiej. Szlak wiedzie tu na dość długim odcinku wzdłuż wału przeciwpowodziwego Wisły. Dalej wkracza na teren Wzniesień Urzędowskich. Przecina Wrzelowiecki Park Krajobrazowy, prowadząc m.in. koło zalewu rekreacyjnego w Kluczkowicach. Następnie ponownie zbliża się do doliny Wisły w miejscowości Józefów, która jest doskonale widoczna z punktu widokowego koło Nietrzeby. Dalej prowadzi doliną Wyżnicy, a następnie Urzędówki, gdzie znajdują się warte uwagi miejscowości o tradycjach garncarskich – Bęczyn i Urzędów. Następnie szlak powraca do doliny Wyżnicy i dochodzi do Kraśnika. Trasa liczy 108 km długości. Pod względem technicznym odznacza się średnim stopniem trudności, w większości wiedzie drogami asfaltowymi.

Lublin – Nałęczów – Wąwolnica – Kazimierz Dolny (czerwony, 62 km)
Szlak wiedzie przez najciekawsze miejsca i najbardziej znane miejscowości zachodniej Lubelszczyzny. Rozpoczyna się w Lublinie przy skansenie (Muzeum Wsi Lubelskiej), następnie prowadzi przez Dąbrowicę – dawną siedzibę słynnego rodu Firlejów do Nałęczowa. Stąd biegnie do Wąwolnicy, słynnej z kultu Matki Bożej Kębelskiej. Dalej prowadzi do Rąblowa, w okolicach którego w maju 1944 roku oddziały AL i partyzantów stoczyły krwawą bitwę z oddziałami niemieckimi. Z Rąblowa biegnie doliną Potoku Witoszyńskiego i Grodarza do końcowego punktu szlaku – Kazimierza, nadwiślańskiej perły renesansu. Szlak wiedzie drogami i bezdrożami Płaskowyżu Nałęczowskiego, wierzchowinami, wąwozami oraz dolinami niewielkich rzek. Od miejscowości Stanisławka wchodzi już na teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. jednego z najstarszych w Polsce. Piękno krajobrazu oraz niezwykle bogate walory kulturowe czynią z niego ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych turystyką rowerową. Długość szlaku wynosi 61,4 km i pod względem technicznym odznacza się średnim stopniem trudności. Prowadzi głównie drogami o nawierzchni asfaltowej lub betonowej, tylko kilka krótkich odcinków poprowadzono drogami polnymi lub leśnymi. Szlak bierze początek na wysokości 210 m n.p.m., a kończy się na wysokości 131 m n.p.m. Najwyższy punkt szlaku – 245 m n.p.m. położony jest w okolicach Motycza. Odcinki szlaku odznaczające się bardziej stromymi zjazdami lub podjazdami znajdują się w okolicach skansenu, Dąbrowicy, Płouszowic, Nowego Gaju, Chruszczowa, Rąblowa, Kębła i Helenówki.
Z Opola Lubelskiego (Al. 600-lecia) – 2,55 km - przez Kozieniec (Leśniczówka Lasów Państwowych) – 5,1 km - Łaziska – 2,3 km -Janiszów – 5,5 km - Kamień - 4,4 km - Kępę Gostecką – 0,7 km - Rzekę Wisła – Kłudzie – 2,9 km – do Solca nad Wisłą. Czerwony szlak rowerowy oznaczony w terenie znakami drogowymi lub piktogramami na drzewach - na białym tle czarny rowerek z czerwonym paskiem lub strzałkami. Dystans: ok. 107 km, trasa średniej trudności. Rodzaj nawierzchni: asfaltowa 75 km, utwardzona 20 km, gruntowa 12 km.

Z Kazimierza Dolnego– 4,5 km - przez Męćmierz – 3,0 km – Podgórz – 3,3 km - Dobre – 2,8 km – Wilków – 2 km – Szczekarków – 4,0 km – Kępę Chotecką – 15 km - Głodno – 3,4 km - Janiszów – 2,7 km - Wojciechów – 3,1 km - Kamionkę – 4,8 km - Góry Kluczkowickie – 5,0 km - Niesiołowice – 9,0 km - Józefów nad Wisłą – 2,0 km - Rybitwy – 2,4 km - Bór – 3,0 km - Prawno – 2,0 km - Mazanów – 3,8 km – Kol. Boiska – 2,0 km - Idalin – 2,0 km - Chruślanki Józefowskie – 7,0 km - Bęczyn – 3,0 km - Urzędów – 5,7 km - Dzierzkowice – 11,0 km - do Kraśnika.

Szlak „Żółwia i dinozaura" - niebieski (dystans: ok. 62 km).
Przebieg trasy: Bałtów– 6,0 km - Pętkowice – 9,1 km - Potoczek – 5,1 km - Tarłów – 3,4 km - Zęborzyn – 9,4 km - Solec nad Wisłą – 7,1 km - Boiska – 9,5 km - Chotcza– 2,5 km - Borowiec – 4,1 km - Lucimia – 5,9 km - Janowiec. Szlak wiedzie przez malownicze zakątki ziemi świętokrzyskiej, mazowieckiej i lubelskiej, które to regiony stanowią swoistą enklawę pierwotnej przyrody i mają duże walory krajobrazowo-turystyczne. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Bałtów przepięknie położonej w dolinie rzeki Kamiennej, gdzie odkryto ślady dinozaurów, biegnie przez teren Bałtowskiego Parku Jurajskiego i kończy się w Janowcu, gdzie znajdują się okazałe ruiny jednego z najznakomitszych zamków renesansowych. W Solcu nad Wisłą łączy się z czarnym szlakiem rowerowym „Opole Lubelskie-Solec nad Wisłą", zaśw miejscowości Kłudzie z „Małopolskim Przełomem Wisły".

Szlak Nałęczów – Gutanów, niebieski (dystans: 8 km). Przebieg trasy: Nałęczów (0,0) – Czesławice (4,0) – Gutanów (8,0). Szlak pełni funkcję szlaku łącznikowego pomiędzy zielonym szlakiem – tzw. „Południową Pętlą po Gminie Garbów" oraz Nałęczowem – znanym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną przez którą przebiega czerwony szlak Lublin – Kazimierz Dolny.
www.kazimierz-dolny.pl
www.kraina.org.pl

www.naleczow.pl

{jumi [*6]}

a