poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/8536.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/8536
czwartek, 26 lipiec 2012 13:20

Na Szlaku Cystersów w Polsce

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ląd, wnętrze kościoła Ląd, wnętrze kościoła Fot.: Grzegorz Micuła

Cystersi zbudowali w Polsce czterdzieści opactw, które przetrwały do XIX. stulecia. Czasy rozbiorów i wojny światowe przetrwały tylko dwa: w Mogile koło Krakowa i Szczyrzycu. To one stały się ośrodkami odnowy polskiej prowincji cystersów.

Opactwa cysterskie odgrywały wielką rolę w krzewieniu kultury materialnej i duchowej w Polsce. Pierwsi cystersi przybyli do nas z opactwa Morimond we Francji, sprowadzeni w 1140 roku za panowania króla Władysława II. Osadzono ich w Brzeźnicy (dzisiejszy Jędrzejów). W dziewięć lat później powstał klasztor cysterski w wielkopolskim Łęknie.
Obecnie jest w Polsce kilkanaście zabytkowych klasztornych zespołów cysterskich, które połączone zostały w Szlak Cystersów, będący częścią szlaku europejskiego. Może stać się on prawdziwym hitem dla wielu odwiedzających nasz kraj turystów.

"Podróżowanie Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów cysterskich, ale i swoista wyprawa w przeszłość, pełna refleksji nad duchowym życiem blisko natury, tak odległym i odmiennym od tego w obecnych czasach. Zapoznanie się z bogactwem cysterskiego dziedzictwa pozwoli współczesnemu człowiekowi pogłębić wiedzę o europejskich korzeniach i da inspirację "do tworzenia teraźniejszości i przyszłości."
W siedzibie władz zakonu w podkrakowskiej Mogile, w ołtarzu kościoła znajduje się słynny poliptyk śląski z początku XIV wieku, w Wąchocku podziwiać można znakomicie zachowany XII-wieczny kościół oraz romański kapitularz i refektarz w budynkach klasztornych. W Sulejowie nad Pilicą zachowały się broniące klasztoru średniowieczne mury z licznymi basztami. W Lądzie nad Wartą w kościele klasztornym zachowała się cenna polichromia gotycka z końca XIV. wieku, a katedra Najświętszej Marii Panny w Pelplinie na Pomorzu Gdańskim jest drugą co do wielkości świątynią w Polsce (po kościele Mariackim w Gdańsku).

{gallery}8536{/gallery}

Dodatkowo klasztor w Jędrzejowie słynie m.in. z tego, że ostatnie swoje lata spędził tu kronikarz i biskup krakowski bł. Wincenty Kadłubek, zaś w dolnośląskim Henrykowie, gdzie powstała słynna Księga Henrykowska z pierwszym zdaniem napisanym po polsku, w całości zachował się kompleks zabudowań klasztornych. Perłą architektury barokowej nazywany jest pocysterski zespół klasztorny w Krzeszowie.
www.szlakcysterski.org

{jumi [*6]}

a