wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
niedziela, 08 lipiec 2012 13:08

Jastarnia dobra i na niepogodę Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jastarnia dobra i na niepogodę www.jastarnia.pl

Przez cztery pory roku turysta znajdzie tu wszystko czego pragnie - piękne, czyste plaże, czyste powietrze przesączone jodem, leczniczy wpływ klimatu morskiego, gościnnych ludzi, możliwość żeglowania i windsurfingu, zabytki i liczne atrakcje, które przyciągają co roku niezliczone rzesze turystów z kraju i zagranicy.

Krajobraz niezwykle malowniczy, ludzie otwarci i gościnni, a przy tym znający doskonale swoje korzenie, szanujący pracę ojców i wiarę praojców.

"Stara saga powiada, że uroda Kaszub narodziła się z Uśmiechu Stwórcy. Dzięki niemu surowy krajobraz tej ziemi nabrał barw, ozłociły się żarnowcem gliniaste parowy, poczerniały jesienią purpurową buków wyniosłe stoki kęp, roziskrzyło się świetliste morze." - F. Fenikowski.

Piękna kultura, własny język, bogata tradycja i ogromne umiłowanie przyrody pozwoliły na zachowanie wartości, które z dzisiejszym nowoczesnym światem tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz półwyspowy. To tu, w samym sercu Półwyspu Helskiego położona jest Gmina Jastarnia. Bogata w piękno gmina obejmująca administracyjnie utworzone w okresie międzywojennym kąpielisko Jurata i dawną wieś rybacką Kuźnicę oraz centrum gminy - Jastarnię. Jak mówią jej mieszkańcy - To nasza "mała ojczyzna", gdzie tradycja i poszanowanie kultury spotykają się z nowoczesnością i myśleniem o przyszłości regionu.

Półwysep Helski to miejsce unikatowe w skali naszego kraju. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko charakterystyczny, jedyny na polskim wybrzeżu kształt, ale także niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Dlatego też od roku 1978 cały Półwysep objęty jest szczególną ochroną jako Nadmorski Park Krajobrazowy.
We wszystkich trzech miejscowościach gminy Jastarnia wyodrębniono miejsca wyjątkowe, mające szczególne walory przyrodnicze. Tak powstały ścieżki przyrodnicze. Wszystkie ścieżki są specjalnie oznakowane strzałkami kierunkowymi, mapami oraz tablicami opisującymi najciekawsze miejsca. Na tablicach umieszczono również  informacje, np. o sztucznych umocnieniach brzegu morskiego, historii portu w Jastarni oraz widocznych z brzegu Zatoki Puckiej torpedowniach.
Do ścieżek przyrodniczych dojechać można drogami rowerowymi, jednak same ścieżki nie zawsze dostępne są dla rowerów. Warto natomiast na wyprawę po ścieżkach zabrać ze sobą lornetkę - Półwysep Helski jest bowiem doskonałym miejscem do obserwacji ptaków. Wzdłuż ścieżek umieszczono przystanki w miejscach dogodnych do obserwacji ornitologicznych.
Ścieżki przyrodnicze:
w Kuźnicy - UROCZYSKO KAŻA i GÓRA LIBEK,
w Jastarni - TORFOWE KŁYLE oraz stanowisko obserwacji ptaków wodnych w porcie,
w Juracie - ŻYZNE LASY Z ORLICĄ.
Są to tereny chronione, a Półwysep Helski jest miejscem szczególnie zagrożonym zniszczeniem, głównie przez silne oddziaływanie fal morskich, ale także przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Wędrując po ścieżkach przyrodniczych i podziwiając ten niezwykle cenny przyrodniczo obszar starajmy się nie zostawiać śladów swojej obecności.
Ścieżka rowerowa w Gminie Jastarnia liczy 16 km długości, biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 216 i jest częścią trasy rowerowej Hel-Puck.

 www.jastarnia.pl

{jumi [*6]}

 

a