wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
piątek, 06 lipiec 2012 14:44

Władysławowo, miasto z łososiem w herbie

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Władysławowo, miasto z łososiem w herbie www.wladyslawowo.org

W granicach Władysławowa plaże ciągną się przez 23 kilometry. Swym urozmaiceniem - od wzmocnionych palami plaż na półwyspie do kamiennych plaż przylądka Rozewie - stanowią o niepowtarzalności tych miejsc. Główne kąpieliska usytuowane są przy szerokiej plaży pokrytej drobnym, białym piaskiem bez kamieni. Miasto przyciąga również przysmakami z ryb, bo nie przypadkiem królewski łosoś znalazł się w jego herbie.

Latem miejsca te ożywają wraz ze wschodem słońca. W ciągu dnia popularnością cieszą się m.in. kąpieliska strzeżone (jest ich 12), zjeżdżalnie, przejażdżki "bananem" czy skuterem i rozgrywki piłki plażowej.
Po zachodzie słońca atrakcję stanowią liczne występy artystyczne, dyskoteki i puby.Władysławowo jest jedną z najdogodniej położonych miejscowości na polskim wybrzeżu. Odwiedzający ją turyści mają bowiem okazję wypoczywać zarówno od strony Małego, jak i Wielkiego Morza. Wyrosły tu hotele, domy wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery prywatne, campingi, pola namiotowe; zadbano o rozwój gastronomii, usług i rzemiosła. Miasto przyciąga również przysmakami zryb, bo nie przypadkiem królewski łosoś znalazł się w jego herbie.

Władysławowo znane jest jako letnisko ale i ważny port rybacki. Położone u samej nasady Mierzei Helskiej (48 km od Gdyni i 33 km od Helu) pretenduje do miana jednego z głównych wczasowisk na Wybrzeżu. W związku klimatem morskim o leczniczych właściwościach, czystą wodą i powietrzem nasyconym intensywnym zapachem jodu dominującą rolę odgrywa tu turystyka wypoczynkowa, krajoznawcza, kwalifikowana, weekendowa oraz zdrowotna.
Władysławowo to nie tylko 15-tysięczne miasto, ale również jednostka administracyjna, od Chałup poprzez Chłapowo, Rozewie, Jastrzębią Górę, Tupadły, Ostrowo do Karwi. Piękna, rozległa plaża ma 23 kilometry długości z 12. strzeżonymi kąpieliskami. Z portu w sezonie letnim jednostki pływające oferują rejsy po otwartym morzu.

To wyjątkowo atrakcyjne pod względem klimatycznym miasto ma również kilka obiektów reprezentujących ciekawe rozwiązania architektoniczne. W centrum Władysławowa wznosi się wieża Domu Rybaka - obecnego Ratusza, z dostępnym dla wszystkich punktem widokowym, skąd rozpościera się przepiękny widok na morze, Półwysep Helski i Zatokę Pucką.
Historia Władysławowa

Już w XIII-XIV wieku w dokumentach odnotowano miejscowość rybacką o nazwie Wielka Wieś, a także wsie rolnicze: Cetniewo i Poczernino. Wielka Wieś po raz pierwszy została wspomniana w zapiskach historycznych w 1284 roku pod nazwą VELAVES, zaś w języku polskim nazwa Wielka Wieś została zanotowana po raz pierwszy w 1598 roku. Nazwa "Władysławowo" pochodzi od imienia króla Władysława IV, który w obliczu spodziewanego najazdu szwedzkiego nakazał w 1635 roku budowę fortu wojennego.

W 1990 roku reaktywowano Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa, które zostało zarejestrowane w 1991 roku.
W 1993 roku Towarzystwo powołało Społeczny Komitet Budowy Pomnika Generała Józefa Hallera, któego pomnik odsłonięto w 1995 roku. W roku 1992 nawiązano współpracę z gminą partnerską LAMSTEDT (Niemcy), zaś w 1995 roku z ALLINGE-GUDHJEM (Dania). W 1993 roku powstał hejnał miasta, zaś w 1996 roku wizerunek herbu i flagi.
Kolor błękitny tarczy nawiązuje do koloru morza, u którego brzegu leży miasto. Jest to również nawiązanie do sztuki ludowej Kaszub, gdzie często występuje błękit. Biały mur z wieżami obronnymi nawiązuje do faktu historycznego - zbudowania w pobliżu dzisiejszego Władysławowa dwóch twierdz morskich, Władysławo i Kazimierz, przez króla polskiego Władysława IV. Złota, ukoronowana korona królewska litera "W" informuje, że chodzi tu właśnie o króla polskiego Władysława IV. Ryba morska łosoś świadczy o tym, że miasto jest portem rybackim a większość mieszkańców żyje z morza i przetwórstwa rybnego. Łosoś zaś jest rybą szlachetną i jej obfitość w sieci przynosi dobrobyt mieszkańcom miasta. Srebrno - czarne gryfy podtrzymujące tarczę służą udostojnieniu herbu i informacji, że jest to właśnie herb a nie na przykład znak firmowy jakiejś instytucji. Ponadto gryfy służą wyjaśnieniu, że miasto leży na Pomorzu.
Atrakcje
Wybór atrakcji jest przebogaty: wczasy odchudzające, wczasy z kursem prawa jazdy, wczasy "w siodle", stadnina koni, rejsy po Bałtyku kutrem rybackim, żaglowcem, bądź łodzią wikingów, wyprawy na połów dorsza, zjeżdżalnie wodne na plażach, przejażdżki "ciuchcią", rowerami czterokołowymi, trasy dydaktyczne i szlaki turystyki pieszej, lunaparki, tory cartingowe, ekspozycje muzealne, punkty widokowe, baseny, siłownie, korty tenisowe, windsurfing, paralotniarstwo, loty widokowe.
To jedno z najbardziej atrakcyjnych wczasowisk na polskim wybrzeżu w którym można liczyć na przyjemne spacery piaszczystą plażą, do której prowadzi sosnowy las. Z plaży widać Przylądek Rozewie oraz zarys portu.
W 2000 roku w wieży widokowej Domu Rybaka zostało otwarte Prywatne Muzeum Motyli we Władysławowie ze zbiorem ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie. Najstarsze okazy pochodzą z 1906 roku i w nienaruszonym stanie przetrwały dwie wojny światowe.
Port we Władysławowie jest największym polskim portem rybackim, pełniącym funkcje portu-bazy i remontu kutrów rybackich, portu-schronienia i żeglarskiej mariny, funkcje transportowe, przeładunkowe i rozwiniętego zaplecza przetwórstwa rybnego, jest również przejściem granicznym. Każdy może tu wejść i zapoznać się z bliska z pracą rybaków czy budową statku rybackiego. Jego położenie nad otwartym morzem stwarza doskonałe warunki do wycieczek morskich. Do rejsów po morzu zaadaptowane są kutry rybackie, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Amatorzy wędkarstwa mogą wziąć udział w 8-godzinnych wyprawach na połów dorsza wędką. Rejsy takie organizowane są przez cały rok i gwarantują wspaniałą, niezapomnianą atmosferę i prawdziwą morską przygodę.
W 1998 roku na terenie portu otwarto Izbę Pamięci Portu, stanowiącą muzeum rybołówstwa i portu we Władysławowie w miniaturze. Znajduje się tam bardzo duża liczba nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995 oraz wiele ciekawych eksponatów, takich jak np. replika kutra rybackiego, którym generał Józef Haller wybrał się na wycieczkę po „prawdziwym morzu", w dzień po „zaślubinach z morzem", które odbyły się 10 lutego 1920 roku w położonym nad zatoką Pucku.
Centrum miasta wyznacza ulica Hallera, zamknięta od strony morza widocznym z daleka Domem Rybaka.
We Władysławowie znajduje się jedno z ładniejszych muzeów przyrodniczych na Pomorzu, prezentujące unikatową florę i faunę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
W Hallerówce – Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii mieści się muzeum z fotografiami ukazującymi historię odzyskania Pomorza, zaślubin Polski z morzem oraz historię rozwoju Władysławowa.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest świątynią o interesującej bryle i witrażach, uznanych za jedne z najciekawszych na świecie. Obok kościoła wznosi się dzwonnica, która jest jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na panoramę miasta. Co roku odbywają się tutaj Letnie Koncerty Organowe, mające ponad trzydziestoletnią tradycję. Biorą w nich udział wybitni soliści z kraju i z zagranicy.
Władysławowo to raj dla sportowców wyczynowych, którzy przygotowują się w cetniewskim ośrodku do olimpiad, mistrzostw Świata i Europy, a także zapaleńców mających wymarzone warunki do uprawiania dyscyplin pływackich, windsurfingu oraz jachtingu. Od 2000 roku można podziwiać Aleję Gwiazd Sportu, jedyne takie miejsce w Polsce. Co roku, podczas Festiwalu Sportu, odsłonięte zostają mosiężne gwiazdy upamiętniające sylwetki znanych sportowców. Do tej pory w Alei znalazło swoje miejsce 36 gwiazd takich znanych osób, jak m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu.
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo" jest nowoczesnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym i konferencyjnym położonym w zespole parkowym tuż nad samym morzem. Spełnia wszelkie wymogi stawiane obiektom sportowo-rekreacyjnym, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.
 Dwa razy w roku, w rocznice obchodów Zaślubin Polski z Morzem oraz Święta Odzyskania Niepodległości organizowane są uroczystości, podczas których składane są pod tymi pomnikami kwiaty;
Bulwar Nadmorski wybudowano dla ułatwienia dostępu do Jastrzębiej Góry. Drogę oddano do użytku w lipcu 1931 roku. Wykonana z kostki bazaltowej, pochodzącej z Wołynia, służy do dziś i podlega konserwatorowi zabytków. Idąc tą trasą można napotkać wiele niepowtarzalnych widoków i miejsc.
U nasady Półwyspu Helskiego, po jego wschodniej części, w okolicy Władysławowa, zlokalizowany jest rezerwat solniskowy "Słone Łąki" (27,76 ha), utworzony w celu ochrony cennych łąk halofilnych, rzadkich gatunków roślin i siedlisk cennych dla ptaków.

Trasy rowerowe

W gminie Władysławowo samorząd buduje ścieżki rowerowe, mające połączyć Władysławowo z Helem, stworząc tzw. „Pierścień wokół Zatoki Puckiej". Istnieje trasa rowerowa w kierunku Karwi, przebiegająca przez rezerwaty i Nadmorski Park Krajobrazowy oraz obszary leśne.Szlaki dla rowerzystów wyznaczone są w ten sposób, żeby nie przecinały dróg dostępnych dla samochodów, co daje pewność bezpiecznej i przyjemnej jazdy, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Przepiękne widoki, urozmaicone ukształtowanie terenu i liczne wypożyczalnie rowerów powinny przekonać cyklistów do przyjazdu nad morze.
Biuro Informacji Turystycznej
84-120 Władysławowo, ul. Towarowa (budynek PKP, prawa przybudówka), tel. (58) 674-34-72);
W sezonie letnim czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 09:00 – 17:00.

 

www.muzeummotyli.pl

www.cetniewo.cos.pl
www.wladyslawowo.org

 

a