środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/6989.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/6989
piątek, 13 kwiecień 2012 16:36

Cypryjska przyroda zimą i latem Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Cypryjska przyroda zimą i latem fot. Cezary Rudziński

Ciepłe od wczesnej wiosny do późnej jesieni morze, wspaniałe klasztory i kościoły bizantyjskie, liczne zabytki antyczne, piękne krajobrazy, doskonała kuchnia i lokalne wina – to najsilniejsze magnesy przyciągające na Wyspę Afrodyty. Ale jest na niej także ciekawa przyroda... 

Na półwyspie Akamas

Szczególnie ważny, a zarazem piękny, jest Park Narodowy Akamas wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on na półwyspie o tej samej nazwie, najdalej wysuniętej na zachód części Cypru. Jest to zarazem najbardziej dziki region wyspy - porośnięty lasami, z pięknymi zatokami Morza Śródziemnego, urwistymi klifami, malowniczymi skałami i jaskiniami. W parku tym rośnie ponad 600 rodzajów i gatunków drzew, krzewów i roślin. Żyje z górą 100 rodzajów ptaków i innych rodzajów fauny. Są też miejsca lęgowe zagrożonych wyginięciem żółwi zielonych. Mieszkają tu rzadkie odmiany nietoperzy i zagrożone gatunki ptaków.

W pobliżu parku, nad zatoką Chrystochou są słynne, choć moim zdaniem przereklamowane, Łaźnie Afrodyty. Według legendy to tu właśnie ta antyczna bogini miłości spotkała swojego boskiego kochanka Adonisa. Ten grecki bóg, polując w lesie, zatrzymał się przy źródle i zobaczył kąpiącą się nagą boginię. I tak się to zaczęło. Wzbudziło to gniew boga wszystkich bogów – samego Zeusa.

 

Łaźnie Afrodyty

Tuż obok samych łaźni rozciąga się jeden ze znanych cypryjskich ogrodów botanicznych o tej samej nazwie: Baths of Aphrodite – Łaźnie Afrodyty. Położony na wzgórzu, z licznymi gatunkami drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin, także z pięknymi widokami, jest chętnie odwiedzany zarówno przez zagranicznych turystów, jak i Cypryjczyków. Dyrekcja wytyczyła dla nich ścieżki tematyczne. Przy każdym okazie flory jest tabliczka z jego nazwą oraz informacją o nim.

{gallery}6989{/gallery}

Na niewielkim obszarze zamkniętym od północy drogą szybkiego ruchu Pafos – Limassol położony jest Tradycyjny Park Botaniczny Eleouthkia. Stanowi on połączenie ogrodu botanicznego z niewielkim muzeum etnograficznym oraz miejscem konferencyjno–wypoczynkowym. W centrum tego niewielkiego obszaru znajduje się cypryjski dom wiejski z zabytkowymi sprzętami i wyposażeniem. Bardzo spodobała mi się w nim rzeźbiona w desce i bogato malowana, ludowa ikona.

 

Rośliny i narzędzia rolnicze

Na zewnątrz lub pod wiatą cypryjskiego domu obejrzeć można narzędzia rolnicze. Stoi tam gliniany, używany w razie potrzeby piec. Jest ferma rolnicza, wiatrak i młyn – tłoczarnia oleju, a także prasa do wyciskania soku z winogron. Na część botaniczną składają się mini-ogrody tematyczne: kaktusów i sukulentów, tradycyjny cypryjski, europejski, tropikalny, roślin leśnych, aromatycznych, śródziemnomorskich... Ścieżki i drogowskazy ułatwiają samodzielne zwiedzanie, do dyspozycji jest jednak również przewodnik.

Z tym ogrodem sąsiaduje Green Forest – Centrum Ogrodnictwa – komercyjny ośrodek profesjonalnego wzornictwa krajobrazu. Zajmuje on powierzchnię 100 tys. metrów kwadratowych. Oferuje ponad milion sztuk roślin różnych gatunków i odmian, rozmiarów i... wieku. Firma daje na zakupy gwarancje od 6 miesięcy do 2 lat. Proponuje również bezpłatne konsultacje, łącznie z wyjazdem do ogrodu czy na działkę klienta. Naprawdę warto to zobaczyć. Nawet zimą są tu kwitnące kwiaty, drzewa i krzewy obsypane egzotycznymi owocami. Jeszcze piękniej jest tu jednak w pozostałych porach roku.

{jumi [*6]}

a