sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
niedziela, 02 lipiec 2023 20:08

Polscy turyści w Czechach Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ivana Bilkowa Ivana Bilkowa mat.pras

Trzy pytania do Ivany Bilkowej Dyrektorki Przedstawicielstwa zagranicznego CzechTourism w Polsce.

Jest Pani jednym z najdłużej urzędujących szefów narodowych ośrodków turystyki w Warszawie. Czy podczas swojego pobytu w Polsce zauważyła Pani jakieś zmiany w preferencjach odwiedzających Czechy polskich turystów?

Tak, zachowania polskich turystów zmieniły się w ostatnich latach. Wcześniej Polacy wyjeżdżali na jeden dłuższy urlop, a niektórzy także na długi weekend majowy. W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost wyjazdów polskich turystów do Czech podczas wszystkich dni wolnych od pracy w Polsce. Kolejną zmianą jest także sposób spędzania urlopu. Wcześniej polscy turyści odwiedzali przede wszystkim zamki i pałace, zabytki UNESCO. W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost zainteresowania turystyką aktywną. Czechy stają się bardzo popularnym kierunkiem dla miłośników turystyki rowerowej. Oferują ponad 38 000 kilometrów oznakowanych tras rowerowych o różnym stopniu trudności, a także trasy odpowiednie dla rodzin z dziećmi.

Promują Państwo Czechy na swojej stronie internetowej i na FB w języku polskim. Jak Czechy są przygotowane na przyjęcie polskojęzycznych turystów?

Czeskie zamki i pałace coraz częściej mają przygotowane teksty w języku polskim, które turyści mogą wypożyczyć podczas zwiedzania. Listę zamków i pałaców można znaleźć na naszej stronie internetowej visitczechia.com. Wiele restauracji oferuje już także menu w języku polskim.

Co by Pani poleciła Polakom odwiedzającym Czechy?

Zdecydowanie polecam polskim turystom odwiedzenie mniej znanych miejsc i spróbowanie regionalnej kuchni. Jedną z takich niezwykłych atrakcji może być zwiedzanie zamku w towarzystwie właściciela. W Czechach w rękach pierwotnych właścicieli, najczęściej z rodów szlacheckich, znajduje się aż 1200 zabytkowych budowli. Zwiedzający poznają nie tylko historię obiektów, ale także ciekawostki z życia dawnych rodów szlacheckich i ich spadkobierców. 

a