niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
piątek, 30 grudzień 2016 08:00

Szlak Zabytków Techniki Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szlak Zabytków Techniki http://www.zabytkitechniki.pl/

Od 1 stycznia 2017 roku Szlak Zabytków Techniki tworzyć będą aż 42 obiekty. Do Szlaku dołączą: Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Wieże KWK Polska w Świętochłowicach, osiedle patronackie KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach. Początkowo Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów. W ciągu dekady do sieci dołączyło 11, a 4 zostały wykluczone.

Do Szlaku dołączy 6 obiektów znakomicie wykorzystujących dziedzictwo przemysłowe dla potrzeb turystyki i kultury. Posiadają odpowiednią infrastrukturę oraz w pełni gotową ofertę dla szerokiego grona odbiorców. Możemy być pewni, że znacząco wzmocnią ofertę Szlaku – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym, samochodowym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Jest markowym produktem turystycznym (sieciowy produkt obszaru) prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w regionie śląskim. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Właścicielami poszczególnych obiektów są samorządy lokalne, osoby prywatne, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.

Szlak Zabytków Techniki jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce i jest to wielokrotnie nagradzany produkt turystyczny. W 2008 r. otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. W styczniu 2010 r. jako jedyny szlak z Europy Środkowej i Wschodniej dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH). W październiku 2010 r. SZT nagrodzony został Złotym Medalem Targów Poznańskich dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce.

Od 2010 r. w wyznaczoną sobotę czerwca organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA. To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. INDUSTRIADA rokrocznie odbywa się w ponad 40 zabytkach techniki, w blisko 30 miejscowościach województwa śląskiego. W jej przygotowanie i ogranizację zaangażowanych jest łącznie kilka tysięcy osób reprezentujących kilkaset różnych podmiotów.
Co roku w czołówce najbardziej popularnych obiektów Szlaku znajdują się nie tylko kopalnie (Kopalnia Guido w Zabrzu oraz Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach), ale i Muzeum Chleba w Radzionkowie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych czy Browar w Żywcu.

Młodzi odkrywcy na Szklaku

Dla przyszłych pasjonatów przemysłowej historii województwa śląskiego przygotowano książeczkę edukacyjną "Młodzi odkrywcy na Szklaku". Publikacja jest adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Powstała na bazie wywiadów przeprowadzonych w obiektach Szlaku Zabytków Techniki. Podzielono ją na 9 działów tematycznych poświęconych poszczególnym obiektom i ich charakterystycznej działalności. Dzieci poznają nie tylko pracę górników i hutników, ale także kolejarzy, drukarzy, mistrzów włókiennictwa czy odlewnictwa, a nawet radiowców. Poszczególne strony publikacji zostały udostępnione do ściągnięcia. Można je wykorzystać podczas zajęć z dziećmi w szkole. To również doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu w domu, a przede wszystkim w obiektach Szlaku Zabytków Techniki.
Dział "Pociągiem po wąskim torze" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku zaznajamia najmłodszych z działaniem lokomotywy parowej. Ta część publikacji prezentuje jeden obiekt Szlaku Zabytków Techniki, Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach koło Raciborza. Poszczególne strony publikacji zostały udostępnione do ściągnięcia.

Więcej na: http://www.zabytkitechniki.pl/.

a