piątek, maj 10, 2024
Follow Us
poniedziałek, 05 wrzesień 2016 14:49

Lubuskie ma 2 cuda Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kosieczyn. Kościół śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Kosieczyn. Kościół śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza http://lubuskie.pl

W zorganizowanym przez magazyn "National Geographic Traveler" plebiscycie na 7 cudów Polski Lubuskie, jako jedyne w Polsce, ma aż dwóch zwycięzców: Szlak kościołów drewnianych na trzecim miejscu oraz Geopark Łuk Mużakowa na miejscu siódmym.

Wynik plebiscytu to efekt naszej konsekwentnej promocji - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak - Geopark jeszcze nie tak dawno podczas święta województwa pokazywaliśmy w TVN, tu odbył się też konwent marszałków, spotkania z premierami Brandenburgii i Saksonii. Geopark jest od dawna tłem mojego facebooka. Szlak kościołów drewnianych zyskał nowa publikacje odrestaurowanych w ramach naszych programów unijnych, kilkudziesięciu zabytkowych kościołów - wyjaśnia. Z pewnością najwięcej głosów oddali na swoje cuda mieszkańcy Lubuskiego. To pokazuje nasza integrację i tożsamość.

Geopark Łuk Mużakowa - obejmuje unikatową w skali europejskiej, u-kształtną, morenową strukturę geologiczną, powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich. Struktura geologiczna, która znajduje się w granicach geoparku, rozciąga się na terenie Polski, w powiecie żarskim, gminach: Łęknica, Trzebiel, Tuplice i Brody oraz na ternie Niemiec: w Brandenburgii i Saksonii. Unikatowe fenomeny geologiczne prezentowane są po polskiej i niemieckiej stronie dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym. Najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina", znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami. Walory geologiczne obszaru są przybliżane turystom także za pomocą przewodników geologicznych i innych materiałów informacyjnych, wydawanych przez opiekujące się geoparkiem Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa.  Od 2016 roku geopark posiada certyfikat UNESCO.

Szlak Kościołów drewnianych - gotycko-renesansowe kościółki urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze. Niejednokrotnie są to obiekty leżące na Drodze św. Jakuba, uznawanej za najstarszy szlak turystyczny świata i na Lubuskim Szlaku Organowym.
Więcej na: http://lubuskie.pl.

a