czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
wtorek, 31 maj 2016 00:00

Geopark Łuk Mużakowa z tytułem „Światowy Geopark UNESCO" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Geopark Łuk Mużakowa z tytułem „Światowy Geopark UNESCO" http://lubuskie.pl

Uroczyste przekazanie aktu nadania UNESCO dla transgranicznego Geoparku Muskauer Faltenbogen/Łuk Mużakowa odbyło się w Nowym Zamku w Bad Muskau w sobotę 28 maja 2016 r. 

W uroczystości wzięła udział marszałek Elżbieta Anna Polak, saksoński Minister ds. Środowiska i Rolnictwa Thomas Schmidt, brandenburski Minister ds. Rozwoju Terytorialnego, Środowiska Rolnictwa Jörg Vogelsänger i burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak.

Uroczyste przekazanie aktu nadania tytułu UNESCO odbyło się w związku z przyznaniem niemiecko-polskiemu Geoparkowi tytułu „Światowy Geopark UNESCO". Sesja Ogólnej Konferencji UNESCO, podczas której wyróżniono najwspanialsze geoparki świata, należące do sieci geoparków europejskich i światowych odbyła się w listopadzie 2015 roku w Paryżu.

Geopark Łuk Mużakowa

Geopark Łuk Mużakowa obejmuje unikatową w skali europejskiej, U-kształtną, morenową strukturę geologiczną, powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich. Struktura geologiczna, która znajduje się w granicach geoparku, rozciąga się na terenie Polski, w powicie żarskim, gminach Łęknica, Trzebiel, Tuplice i Brody, oraz na ternie Niemiec, w Brandenburgii i Saksonii.

Znajdujące się w głębi Łuku Mużakowa pokłady węgli brunatnych i innych skał, ułożone są niemal pionowo, budując zróżnicowane formy geologiczne. Płytkie zaleganie wyciśniętych pokładów umożliwiało rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących, które trwało tutaj ponad 110 lat. Pozostałością dawnej działalności górniczej i przetwórstwa kopalin są zbiorniki pokopalniane wypełnione kwaśnymi wodami. Tworzą one pojezierze antropogeniczne, składające się na wyjątkowy w skali kraju krajobraz pogórniczy, z którym związane jest specyficzne środowisko przyrodnicze.
Unikatowe fenomeny geologiczne prezentowane są w geoparku, po polskiej i niemieckiej stronie dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina", znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami. Walory geologiczne obszaru są przybliżane turystom także za pomocą przewodników geologicznych i innych materiałów informacyjnych, wydawanych przez opiekujące się geoparkiem Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa.

Więcej na: http://lubuskie.pl.

a