wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
środa, 06 maj 2015 00:00

Kanałem na Białoruś Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kanałem na Białoruś http://www.kanal-augustowski.pl

Przejście graniczne między Polską a Białorusią w Rudawce działa od 1 maja. To jedyne takie rozwiązanie w Polsce. Kajakarze mogą przekraczać polsko-białoruską wodną granicę na śluzie Kurzyniec w godz. 7-19. Dwie godziny wcześniej, przed dotarciem do Rudawki, należy zgłosić taki zamiar w placówce straży granicznej w Płaskiej.

Rzeczne przejście graniczne Rudawka - Lesnaja otwarto w kwietniu 2005 r. W ciągu roku jest czynne od 1 maja do 1 października. Aby przekroczyć granicę w Rudawce, należy mieć przy sobie paszport, wizę białoruską oraz ubezpieczenie (wizowe formalności można załatwić w Białymstoku).

Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą przekroczyć granicę poprzez drogowe przejście Białowieża – Piererow, czynne od 1 kwietnia do 30 września w godz. 8-20 oraz od 1 października do 31 marca w godz. 8-18.
Źródło: http://www.bialystokonline.pl.

Kanał Augustowski posiada 18 śluz murowanych i 23 upusty, z czego 14 śluz znajdujących się w granicach Polski i aż dziewięć posiadających oryginalną konstrukcję XIX-wieczną. Pokonuje ogółem różnicę poziomów równą: 54,04 m. Jego zapotrzebowanie na wodę zaspokaja jezioro Serwy.
Przez wiele lat kanał pełnił jedynie funkcję wodnego szlaku turystycznego. Połączenie Kanału Augustowskiego z Niemnem pozwoli nie tylko podróżować drogą wodną na Białoruś ale również otworzy wodniakom szlak na rzeki i jeziora Litwy i Łotwy.

Szlaki dostępne w sezonie 2015

• Z Augustowa w stronę granicy z Białorusią (47 km) na trasie śluzy : Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo (dwukomorowa), Perkuć, Mikaszówka, Sosnówek, Tartak , Kudrynki, graniczna Kurzuniec. Czas potrzebny na jego pokonanie - 4 dni.

• Z Augustowa w stronę rzeki Biebrzy (33 km) dostępny odcinek do śluzy Dębowo. Na trasie śluzy: Augustów, Białobrzegi, Borki, Sosnowo, Dębowo. Czas na jego pokonanie - 2 dni. Za śluzą Dębowo wpływamy na rzekę Biebrzę czyli Biebrzański Park Narodowy, gdzie żegluga możliwa jest na podstawie zezwolenia z BP.

• Z Augustowa na rzekę Rospudę - pokonujemy jezioro Necko, Jezioro Rospuda i wpływamy w rzekę Rospuda (odcinek ok. 10 km)  i z powrotem. Na rzece brak jest możliwości dobicia do brzegu (trzciny i mokradła); Czas na jego pokonanie - 1 dzień.

Przystanie

Jezioro Necko - Port Szekla, Pomosty Plaża Miejska, Przystań Hotelu Warszawa; Pomost dla statków: Zajazd Hetman, Przystań Czarna Perła. Ośrodki: Cresovia, Laguna, Borki, Pensjonat u Marianny.

Jezioro Białe - Oficerski Yacht Club Pacific , Biały Domek, Smażalnia Ryb A.Skoczko , Półwysep Dąbek, Zatoka Hotelu „Amber Bay", Hotel „Wojciech"; Śluza Przewięź.

Jezioro Studzieniczne - Sanktuarium Studzieniczna, Bar - Zatoka, pomost ośrodka Sirocco; Śluza Swoboda.

Jezioro Gorczyckie - Stanica Płaska; Śluza Gorczyca.

Jezioro Paniewo - Przystań Karczma Starożyn przed śluzą Paniewo.

Opłata za śluzowanie barki wynosi 6,64 zł. Śluzy działają w godz. 8-16. Poza tymi godzinami śluzowanie jest możliwe po uzgodnieniu ze śluzowym (opłata za śluzowanie - stawka podstawowa x 2). Więcej na: http://www.kanal-augustowski.pl.

a