wtorek, maj 14, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16435.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16435
poniedziałek, 03 luty 2014 09:53

Powstało Towarzystwo Polska – Tunezja Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powstało Towarzystwo Polska – Tunezja Fot.: Cezary Rudziński

W Warszawie powołane zostało Towarzystwo Polska – Tunezja. Zebranie założycielskie odbyło się w salach Ambasady Tunezji w Warszawie, udostępnionych inicjatorom gościnnie w tym celu, i z udziałem J.E. Ambasadora Pana Slim Ben Jaâfara.

Jego statutowymi celami będzie – zacytuję: „Pogłębianie przyjaznych stosunków polsko-tunezyjskich; Prowadzenie działalności na rzecz współpracy gospodarczej, kulturalnej, edukacyjnej, turystyczno-sportowej między Polską i Tunezją; Wzbogacenie wiedzy społeczeństwa polskiego o historii, kulturze, sztuce i życiu codziennym w Tunezji, a także promowanie społeczności tunezyjskiej w Polsce oraz społeczności polskiej w Tunezji, na polu oświatowym, kultury i sztuki oraz sportu i turystyki.
Cele te TP-T zamierza realizować poprzez: Promocję Tunezji w społeczeństwie polskim; Rozwijanie długofalowej współpracy między członkami Stowarzyszenia i instytucjami, które oni reprezentują; Inicjowanie, organizowanie i popieranie przedsięwzięć kulturalnych, gospodarczych, naukowych, oświatowych; Współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami społecznymi, placówkami kulturalno-oświatowymi oraz mediami; Organizowanie wystaw, odczytów, seminariów, imprez, itp.; Współpracę z pokrewnymi organizacjami krajowymi i tunezyjskimi; Działalność wydawniczą".
Zebranie założycielskie odbyło się w salach Ambasady Tunezji w Warszawie z udziałem J.E. Ambasadora Pana Slim Ben Jaâfara. Witając uczestników w imieniu własnym, żony z synem oraz współpracowników stwierdził on, że jesteśmy świadkiem radosnych narodzin stowarzyszenia, które służyć będzie zbliżeniu Polski i Tunezji oraz ich społeczeństw. Podkreślił, że zbiegło się to z tak ważnym dla jego kraju wydarzeniem, jakim było wejście w życie 26 stycznia br. nowej konstytucji.
Podziękował też Polsce za poparcie udzielone demokratycznym przemianom w jego kraju. Przypominając, że była ona także jednym z pierwszych państw, które uznały w marcu 1956 roku niepodległości Tunezji. Mówiąc o niej odniósł się też do liczącej trzy tysiące lat historii z jedną z najstarszych cywilizacji jaką była Kartagina. Do długiego, ulubionego również przez polskich turystów wybrzeża Morza Śródziemnego, a także licznych zabytków przeszłości, z których osiem znajduje się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Silnie podkreślając szczerość i hojność oraz gościnność i serdeczność Tunezji i jej mieszkańców. Życząc na zakończenie naszym krajom dalszej przyjaźni, zaś tworzonemu właśnie towarzystwu owocnej pracy.
W zebraniu założycielskim uczestniczyło blisko 30 osób, głównie dziennikarzy – w tym 16 członków SD-P „Globtroter" oraz działaczy turystycznych. Specjalnie przyleciała na nie z Tunisu pani Dorota Parzyszek organizująca w Tunezji podobne stowarzyszenie, które otrzymało nazwę Dom Polski. Obrady prowadził jeden z głównych inicjatorów powołania TP-T Andrzej Kozłowski, na wstępie dziękując obecnym za przyjęcie zaproszenia oraz poparcie inicjatywy, która co prawda narodziła się dosyć przypadkowo podczas jego rozmowy z JE Ambasadorem podczas targów TT Warsaw 2013, ale trafiła, jak widać na Sali, na podatny grunt.

{gallery}16435{/gallery}
Podczas zebrania odczytano list skierowany do jego uczestników przez znanego podróżnika i dziennikarza, członka honorowego SD-P „Globtroter", Ryszarda Badowskiego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł na nie przyjechać. Opisał on w nim m.in. swój pierwszy pobyt w Tunezji, do której dotarł w grudniu 1965 roku z pierwszą morską wycieczką „Orbisu" rumuńskim statkiem „Transylwania" z celem poznania ruin Kartaginy. A także późniejsze poznawanie tego kraju i poszukiwanie śladów w nim Polaków, co zaowocowało licznymi publikacjami.
W trakcie zebrania założycielskiego jego uczestnicy przyjęli statut oraz dokonali wyboru władz na pierwszy rok „rozruchu" TP–T, w którym muszą zostać załatwione formalności rejestracyjne oraz opracowany program działania na najbliższą przyszłość. W głosowaniu wybrano zarząd w składzie: przewodniczący Andrzej Kozłowski, wiceprzewodniczący: Elżbieta Lisowska i Grzegorz Micuła, sekretarz Wojciech Dobrzański, skarbnik Abdelfetah Gaida oraz członkini Edyta Mikołajczyk. A także komisję rewizyjną: przewodniczący Krzysztof Rozum, wiceprzewodnicząca Anna Kwiatkowska i sekretarz Lidia Drabarek.
Po zebraniu założycielskim jego uczestników podjął kolacją z tunezyjskimi smakołykami JE Ambasador Slim Ben Jaâfar.

a