sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
poniedziałek, 29 lipiec 2013 06:11

Zachwycające żaglowce Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zachwycające żaglowce http://tallships.szczecin.eu

Za pierwszy – choć nieoficjalny – zlot The Tall Ships Races uważa się spotkanie kilkunastu żaglowców w Sztokholmie w 1938 roku, z inicjatywy kapitana Arnolda Schumburga.  Po wojnie ideę podchwycił brytyjski prawnik Bernard Morgan, który zaproponował stałe regaty, aby w ten sposób ożywić żaglowce, które ze szlaków handlowych zaczęły być wypierane przez statki parowe.

The Tall Ships Races to doroczne regaty wielkich żaglowców, których organizacją zajmuje się Sail Training International. Ideą zlotu jest „sail training", czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. To dlatego zgodnie z przepisami STI połowę załogi na każdej jednostce musi stanowić młodzież od 15 do 25 roku życia.

Pierwsze oficjalne zawody rozegrano w 1956 roku pod patronatem księcia Edynburga na trasie z angielskiego Dartmouth-Torbay do portugalskiej Lizbony. Ścigało się w nich 21 żaglowców.

Od 1972 roku postanowiono pływać także w lata nieparzyste.  Rozegrano też etap towarzyski, polegający na wymianie załóg między żaglowcami z różnych krajów. To Cruise in Company, podczas którego żaglowce nie ścigają się, tylko płyną paradnie pod pełnymi – jeśli pogoda pozwoli – żaglami.

W roku 1964 zorganizowano pierwsze regaty przez Atlantyk na trasie: Plymouth – Lizbona – Bermudy. W 1988 roku żaglowce popłynęły do Australii, która obchodziła 200-lecie osadnictwa. W roku 1992, z okazji 500. rocznicy odkrycia Ameryki, też odbył się zlot transatlantycki. W 2006 roku regaty The Tall Ships Races świętowały 50. urodziny. Przygotowano trasę z St. Malo we Francji przez Morze Północne i Zatokę Biskajską, do Torbay w Portugalii, z metą w belgijskiej Antwerpii. W 2007 roku po raz pierwszy w historii finał odbył się w Szczecinie.

W 1972 roku w swoim debiucie w regatach wygrał żaglowiec szkolny Wyższej Szkoły Morskiej „Dar Pomorza", który swój sukces powtórzył w 1980 roku. Najwyższe trofeum regat – srebrną statuetkę „Cutty Sark", przyznawane za „tworzenie klimatu dla międzynarodowego porozumienia", zdobyły polskie żaglowce: ORP „Iskra" w 1989 roku i „Pogoria" w 1999 roku. A w latach: 1994 i 2001 najszybszym wśród największych był „Dar Młodzieży". W 2012 roku w Dublinie zawody wygrał nasz „Fryderyk Chopin". Oprócz nagród za zwycięstwo w regatach są także nagrody specjalne dla najbardziej przyjaznych załóg.

The Tall Ships Races 2013 po miesięcznym rejsie po Bałtyku i odwiedzeniu czterech portów - Aarhus (4-7 lipca), Helsinki (17-20 lipca) i Ryga (25-28 lipca) zakończy się w dniach 3-6 sierpnia w Szczecienie. Przypłynie tu około stu żaglowców i jachtów, w tym 22 największe żaglowce świata.

Finał The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie został objęty patronatem honorowym Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 


Program rozpocznie się na Wałach Chrobrego (8-22) powitaniem żaglowców przez orkiestry.
W godz. 21-23 na Dużej Scenie (ul. Jana z Kolna) będzie koncert Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej & Voo Voo. W godz. 15-20 - Scena na Łasztowni - „Szczecin z całego serca polecam_Ambasador" cz. I, potem Jarmark pod Żaglami (Wały Chrobrego, ul. Jana z Kolna i Łasztownia) w godz. 16-22 i specjalna Strefa dziecięca (pl. Adama Mickiewicza) w godz. 16-19, ze spektaklami, koncertami, pokazami, warsztatami i zabawami ruchowymi. W godz. 16-19 - Artystyczne Wyspy - strefa animacji i warsztatów dla dzieci.
Wstęp bezpłatny
Wesołe Miasteczka (ul. Jana z Kolna i Łasztownia) zaprasza w godz. 16-24.

Aplikacja mobilna

Sail Szczecin to bezpłatna aplikacja na smartfony z najważniejszymi informacjami, które przydadzą się wszystkim odwiedzającym teren Finału Regat Wielkich Żaglowców. Przewodnik umożliwia sprawdzenie m. in. miejsca postoju żaglowców, koncertów i występów oraz wszystkich zaplanowanych atrakcji. Aplikacja pozwala na wybór i filtrowanie miejsc dostępnych na terenie Zlotu. Ułatwia odnalezienie miejsca, w którym aktualnie odbywa się pożądana atrakcja. Aktualny program Finału Regat na wybrany dzień, dostępny jest w każdej chwili. Ekran z wyświetlonym programem można z łatwością zwinąć – przeciągając do góry, by przejść do innych opcji aplikacji. Udostępnione do zwiedzania zostaną jednostki klas A i B. Aplikacja Sail Szczecin nie dość, że umożliwia zlokalizowanie na mapie wybranej jednostki, to wyświetla również jej zdjęcie oraz opis.

http://tallships.szczecin.eu/pl/regaty/historia-regat

{jumi [*6]}

a