poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
sobota, 15 maj 2010 12:10

Przewodnik Celownik BARCELONA

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

{jumi [*6]}Ukazał się kolejny przewodnik po Barcelonie – stolicy Katalonii i drugim pod względem wielkości mieście Hiszpanii. Tym razem w serii przewodniki – celowniki krakowskiego wydawnictwa Bezdroża.

{jumi [*4]}Napisany przez tę samą autorkę, której przewodnik „Katalonia, Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada" wydany również przez tę samą oficynę w serii „wakacyjnej", niedawno omawiałem. Przypomnę, że oceniłem go wysoko, jako napisany ciekawie, kompetentnie oraz ze znawstwem tematu. To samo mogę potwierdzić i w tym przypadku.

Autorka „Barcelony" zastosowała się do reguł przyjętych w tej serii przewodników łączących atlas centrum miasta i indeks ulic z leksykonem największych atrakcji turystycznych uzupełnionych – w sumie ponad 160 – kolorowymi zdjęciami większości z nich. No i, oczywiście, zwięzłymi informacjami praktycznymi. Ale wprowadziła do tych reguł, moim zdaniem udaną, innowację. Powodując zresztą sprzeczność z tym, co wydawca zapowiada na tylnej okładce, a rzeczywistą treścią przewodnika.

W zapowiedzi tej czytamy bowiem, że zawiera on „Alfabetyczny leksykon 135 największych atrakcji turystycznych", a faktycznie ułożony on został według dzielnic miasta, co okazuje się dopiero w trakcie lektury. W tej ( i nie tylko ) sytuacji brak w tym przewodniku alfabetycznego indeksu nazw jest jego poważną wadą. Podobnie jak używanie wyłącznie miejscowych nazw atrakcji turystycznych ( dopiero przy opisach części z nich znajdują się ich polskie tłumaczenia ) i to nie w porządku alfabetycznym powoduje, że w pierwszej chwili czytelnik zastanawia się bezradnie: czego i gdzie ma szukać.

Równocześnie „Indeks pozostałych (186) obiektów", którym nie poświęcono w przewodniku osobnych informacji, chociaż wiele z nich wspomniano w ramach prezentacji atrakcji turystycznych, jest w porządku alfabetycznym. Dopiero więc czytając główną część przewodnika „Atrakcje Barcelony" można zorientować się, dlaczego autorka zastosowała taką, a nie alfabetyczną kolejność ich prezentacji. Moim zdaniem powinno to zostać wyjaśnione na początku Indeksu obiektów opisanych w tekście. A ponadto ich nazwy uzupełnione w tym miejscu, chociażby w nawiasach, o polskie tłumaczenia.

Jak już wspomniałem, autorka do schematu tej serii przewodników wprowadziła innowację. Zabytki, budowle, muzea i inne obiekty prezentuje bowiem nie, jak w innych które dotychczas czytałem i omawiałem, w porządku alfabetycznym ich nazw w skali całego miasta, lecz kolejno jego najważniejszych dzielnic. A nie uwzględnienie najciekawszych dzielnic np. Paryża, przewodnik – celownik po którym omawiałem kilka dni temu, uważałem za poważny błąd. Porządek prezentacji obiektów przyjęty przez autorkę „Barcelony" jest logiczny i znakomicie ułatwia zarówno zwiedzanie, jak i wcześniejsze przygotowanie się do niego. Ale czytelnik – turysta powinien o tym wiedzieć od samego początku lektury.

Po zapoznaniu się bowiem z „Historią Barcelony" przedstawioną na 9 stronach z ilustracjami, otrzymuje informacje ( + zdjęcia ) o najciekawszych obiektach i miejscach kolejno: na Starym Mieście – z uwzględnieniem odrębnie jego czterech części: Barri Gòtic, Casc Antic i La Ribera, La Rambla oraz El Raval. Poprzedzone krótkimi, 1 - stronicowymi prezentacjami każdej z nich. A następnie innych dzielnic centrum miasta: Wybrzeże, Eixample i Gràcia oraz Montjuïc i Sants. Dopiero w rozdziale „Ciekawe zakątki w innych częściach miasta" omówiono je w porządku alfabetycznym nazw. Trochę to skomplikowane, ale ma sens i rzeczywiście ułatwia poznawanie Barcelony.

Dodam, że w tekst przewodnika włamano obszerniejsze, 2 – stronicowe informacje monotematyczne, znane już z przewodnika wakacyjnego po Katalonii: „Pablo Picasso i Barcelona", „Szlakiem barcelońskich targów", „Katalońska secesja", „Tajemnice niedokończonej świątyni Sagrada Familia" oraz „Twórczość Joana Miró". A także, w ramkach na żółtym tle, krótkie pytania i ciekawostki dla dzieci. W „Informacjach praktycznych" autorka poleca noclegi i gastronomię w konkretnych obiektach w poszczególnych dzielnicach miasta oraz informuje o dojazdach do niego, kulturze i rozrywkach – w tym Barcelonę dla dzieci, zakupach itp. Na końcu przewodnika jest mini słowniczek polsko – hiszpańsko – kataloński.

BARCELONA. Przewodnik – celownik. Autorka: Dominika Zaręba. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2010, str. 207, cena 29,90 zł.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Bezdroża
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-7661-088-7
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2010_05_15
  • Ocena recenzji: 4

a