niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12356.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12356
poniedziałek, 11 marzec 2013 12:36

Wiedza i Życie: Meksyk Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wiedza i Życie: Meksyk Fot.: Cezary Rudziński

Z tegorocznych wznowień przewodników Wiedzy i Życia wydawnictwa Hachette Polska, wkrótce trafi do sprzedaży Meksyk.

W porównaniu z wydaniem z 2000 roku zaktualizowany i powiększony o 28 stron. Dodano m.in. stałą rubrykę znajdującą się w innych przewodnikach tej serii „Odkrywanie Meksyku". Zawiera ona skrótową prezentację najważniejszych zabytków, miejsc i obiektów w kraju w podziale na Miasto Meksyk, jego okolice, a następnie części: północną, centralną, południową, wybrzeże Zatoki Meksykańskiej i półwysep Jukatan. Nowością jest również słowniczek polsko-hiszpański, zawierający najpotrzebniejsze zwroty.
Przeredagowano, zaktualizowano i wzbogacono informacje turystyczne i informacje podstawowe, dodając m.in. „Rozrywki w Meksyku" i „Sport i aktywny wypoczynek" oraz „SPA". Znacznie, z 14 do 26 stron, rozszerzono informacje o hotelach i innych obiektach noclegowych, z ich aktualnymi adresami – także stronami internetowymi, telefonami i innymi danymi, charakterystyką itp. w układzie według części kraju. Z 14 do 20 stron, z analogicznymi zmianami, rozszerzono informację o restauracjach, barach itp., przeredagowując równocześnie strony poświęcone meksykańskiej kuchni.
Zrezygnowano natomiast z, moim zdaniem ciekawej, rozkładówki „Malarze meksykańskiego muralismo", dokonano również niewielkich zmian w kilku innych miejscach. Zmianie, chyba również niekorzystnej, uległy mapki poszczególnych części kraju na początku poświęconych im rozdziałów. W poprzednim wydaniu znajdowały się na nich, i bardzo ułatwiały orientację, rysunki najważniejszych zabytków i obiektów. W nowym pozostawiono tylko nazwy miejscowości, równocześnie zamieszczając dokładniejszą sieć dróg. Podstawowe części przewodnika i ich układ nie uległ zmianie.

{gallery}12356{/gallery}
Tak więc czytelnik otrzymuje, podobnie jak w innych pozycjach tej serii wydawniczej, „Wprowadzenie" z częściami: „Odkrywanie Meksyku", „Meksyk na mapie", „Panorama Meksyku", „Rok w Meksyku" i „Historia Meksyku" doprowadzona do roku 2011. Następnie zaś część przewodnikową w wymienionym już wyżej układzie terytorialnym kraju. Na końcu zaś „Informacje Turystyczne" i „Informacje praktyczne", obszerny Skorowidz i słowniczek polsko-hiszpański. Plusem tego przewodnika, podobnie jak całej ich serii, jest mnóstwo – w tym przypadku ponad 1000 – kolorowych zdjęć, ilustracji, planów i mapek.
Informacje o poszczególnych zabytkach, obiektach i ciekawych miejscach są jak zwykle bardzo skrótowe, chociaż chyba nie pominięto, na ile znam ten kraj, prawie niczego rzeczywiście ważnego. Korzystanie z tego przewodnika w trakcie podróży ułatwiają prezentacje, z trójwymiarowymi rysunkami i przekrojami najważniejszych zabytków: kultur prekolumbijskich, świątyń okresu kolonialnego, historycznych centrów miast widzianych „z lotu ptaka", czy najsłynniejszych muzeów. Cennym wzbogaceniem treści są nieco obszerniejsze informacje monotematyczne włamane w tekst, np. „Kamień Słońca", „Malowidła w grotach Kalifornii Dolnej", „Kaktusy północnego Meksyku", „Pancho Villa", „Wycieczka wokół jeziora Pátzcuaro", „Święto zmarłych", „Plaże w stanie Oaxaca", „Skoki z klifu La Quebrada", „Benito Juarez", „Czarna i zielona ceramika z Oaxaki", „Święta w południowym Meksyku", „Wycieczka doliną Tlacolula", „Powstanie Zapatystów", „Sztuka Majów", „Święta na Jukatanie", „Bogowie dawnego Meksyku", „Hamaki", „Gra w piłkę" (ulama), „Los pokonanych", „Riwiera Majów", „Nurkowanie na wybrzeżu karaibskim" i inne.
Ograniczone do minimum informacje o poszczególnych miejscach, zabytkach i atrakcjach, a także fakt, iż autorami tego przewodnika są cudzoziemcy spowodowało, że polski czytelnik nie znajdzie w nim np. ani słowa o meksykańskich polonikach, np. o pomniku Mikołaja Kopernika w Mieście Meksyk, wzniesionym przez jego władze w 1973 r. dla upamiętnienia 500 rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka. Z tekstem na tablicy przytwierdzonej do postumentu: „Al genial astronomo Polaco Nicolas Copernico. Enel V centenario de su nacimento. Cuidad de Mexico, 1973".
Podobnie o pomniku Jana Pawła II na terenie najważniejszego meksykańskiego sanktuarium – Basilica de Santa Maria de Guadelupe, ustawionym na placu przed Starą Bazyliką. Nie mówiąc już o tamtejszej dzwonnicy ufundowanej przez polskich ludwisarzy z dzwonami odlanymi w Przemyślu. Zamieszczam więc zdjęcia tych, tak bliskich nam, obiektów. Nie uniknięto również, nielicznych na szczęście, błędów na które zresztą zwracałem już uwagę recenzując poprzednie wydanie. W obu np. na str. 148 znajduje się zdjęcie kościoła podpisane „Okazała fasada Catedral de la Asuncion" (w mieście Cuernavaca).
W rzeczywistości jest to fronton tamtejszego kościoła dominikanów, obecnie kaplicy katedralnej Najświętszego Sakramentu, stojącej po prawej stronie, zaraz za wejściem na teren kompleksu katedralnego. Natomiast katedra, zbudowana zresztą wcześniej i w zupełnie innym stylu architektonicznym, stoi vis a vis tego wejścia. Różnicę nietrudno dostrzec, czytając jej opis w przewodniku, jako „przypominającą twierdzę", a także na zdjęciach jakie umieściłem w tej recenzji. Warto to poprawić w następnym wydaniu. Te kilka potknięć nie zmienia faktu, że jest to przewodnik ciekawy, przewyższający pod względem ilustracji wszystkie znane mi inne, i wart polecenia.

MEKSYK. Przewodnik z serii Wiedzy i Życia. Praca zbiorowa, przekład grupy polskich tłumaczy. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2013, str. 408.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Hachette Polska
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 9788377399309
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2013_03_18
  • Ocena recenzji: 4

a