czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
piątek, 10 czerwiec 2011 17:27

Więcej państwa w łupkach

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej państwa w łupkach www.sxc.hu

Największe korzyści z wydobycia gazu łupkowego powinno czerpać polskie społeczeństwo i rodzime przedsiębiorstwa – wynika z badań TNS OBOP, przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Globalizacji (IG).

{jumi [*4]}Ze względu na stosunkowo wysokie koszty tego typu inwestycji mogą się jednak pojawić problemy z ich finansowaniem ze strony polskich firm. Największa z nich – PGNiG – pozyskałaby na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego więcej środków, gdyby uwolniony został rynek sprzedaży gazu ziemnego. Stanie się to jednak dopiero, gdy URE (Urząd Regulacji Energetyki) przestanie narzucać stawki (taryfy) tej firmie na gaz ziemny.

Sondaż IG jest częścią projektu edukacyjno-badawczego „Gazowa rewolucja”, prowadzonego przez Instytut. Z ankiet wynika, że opinia publiczna chce, aby Polska miała kontrolę nad własnymi złożami bogactw naturalnych. – Powinien to być czytelny sygnał dla rządu, aby stworzyć rodzimym firmom właściwe możliwości inwestycji w wydobycie gazu z łupków – uważa Tomasz Sommer, wiceprezes IG. – Obecnie najlepsze warunki do startu mają firmy zagraniczne – dodaje. Potwierdza to europoseł Konrad Szymański: - badania pokazały, ze Polacy zaczęli myśleć o zwiększeniu roli państwa nad złożami bogactw naturalnych i inwestycjami wydobywczymi. Jednak – stwierdza Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliwowego - obecnie państwo nie ma żadnej strategii postępowania w tym względzie. Mogłoby skorzystać z modelu norweskiego, z silnym koncernem państwowym (Statoil), liczącym się na rynkach międzynarodowych. A przecież na końcu płaci klient – mówi Szcześniak. Jego zdaniem, niezależnie od obecnej, biernej postawy rządu w sprawie dalszej polityki w dziedzinie pozyskiwania gazu łupkowego, nasze państwo musi sobie w końcu poradzić z tym wyzwaniem. – Do tej pory państwo rozdało już wszystkie koncesje na wydobycie i eksploatację złóż tego gazu. Tymczasem podatki od koncesjonariuszy są obecnie bardzo niskie – mówi Szcześniak.

– Z badania wynika jasno, że obywatele oczekują większej kontroli nad złożami ze strony państwa oraz dominującego zaangażowania rodzimych firm w przedsięwzięciach związanych z poszukiwaniami i eksploatacją gazu łupkowego – podsumowuje Sommer.

{jumi [*9]}

a