czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
piątek, 16 wrzesień 2011 08:04

PARP dla nauki i binzesu

Napisane przez Kinga Wesoły / PARP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
PARP - Bożena Lublińska-Kasprzak PARP - Bożena Lublińska-Kasprzak

Inicjatywa PARP ma za zadanie wspomóc zmniejszanie dystansu między nauką i biznesem. Proces wdrażania wyników badań naukowych do przemysłu jest w dzisiejszych czasach podstawowym warunkiem rozwoju gospodarczego.

{jumi [*4]}Z roku na rok coraz większą rolę odgrywają w nim centra transferu technologii oraz parki i inkubatory technologiczne, tworzone w ostatnich latach w Polsce na dużą skalę. Działalność tych ośrodków wspierana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości m. in. w ramach inicjatywy „Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu".

Urynkowienie wiedzy to trudny proces, naukowcy nie mają ani dostatecznej wiedzy, ani odpowiednich narzędzi, które pomogłyby im wprowadzać własne wynalazki na rynek komercyjny. Eksperci współpracujący z PARP przy realizacji inicjatywy „Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu" wskazują, że (...) zarówno przedsiębiorcy, jak i uczelnie, przejęli fałszywe, stereotypowe wyobrażenie o swojej pracy i postawach. Brak wzajemnego zaufania pomiędzy tymi środowiskami i wynikająca z tego niechęć do współpracy stanowią silne bariery dla procesu komercjalizacji wiedzy.

Efektywne wspieranie innowacyjnej przedsiębiorczości oraz wdrażania wyników badań naukowych do gospodarki wymaga bardzo profesjonalnego zaplecza instytucjonalnego, które m. in. składa się z różnego rodzaju ośrodków innowacji. W opinii prof. Krystyny Poznańskiej uwaga władz lokalnych, regionalnych i krajowych powinna być skierowana na rozwój instytucji wspierania innowacji, a w szczególności instytucji transferu technologii. To właśnie te instytucje dysponują specjalistycznymi i zaawansowanymi narzędziami, które są niezbędne do udzielania profesjonalnej pomocy naukowcom, chcącym komercjalizować swoje wynalazki oraz przedsiębiorcom zainteresowanym wprowadzeniem na rynek nowych technologii. Pracownicy centrów transferu technologii oraz parków technologicznych wskazują, że przedstawiciele tych środowisk coraz częściej zwracają się do nich z prośbą o pomoc.

Ośrodki otoczenia biznesu, posiadające wykwalifikowaną kadrę i rozumiejące procesy transferu technologii i komercjalizacji wiedzy, mają przede wszystkim znacznie większą niż naukowcy siłę przetargową w kontaktach z przedstawicielami biznesu oraz lepszy dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych niż przedsiębiorcy. Stanowią zatem łącznik pomiędzy tymi stronami i przyczyniają się do polepszenia współpracy między nimi. Jak wynika z raportu „Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości w Polsce" przygotowanego przez Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości „(...) od początku transformacji systemowej w Polsce liczba ośrodków innowacji i przedsiębiorczości systematycznie rośnie, osiągając w połowie 2010 roku liczbę 735." Wraz ze wzrostem liczby tych instytucji, rośnie również liczba osób świadomych, że przyszłość gospodarki w Polsce to gospodarka oparta na wiedzy.

Z uwagi na istotne znaczenie działalności instytucji proinnowacyjnych dla rozwoju krajowej gospodarki, w kształtowaniu polskiej strategii innowacyjności coraz większy nacisk kładzie się na wspieranie procesów transferu technologii i komercjalizacji wiedzy. Jednym z takich działań są projekty realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w tym inicjatywa „Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu", która umożliwia pracownikom i kadrze zarządzającej ośrodków innowacji rozwijanie ich kompetencji. W ramach przedsięwzięcia podejmowany jest obecnie szereg działań, które mają pomóc ośrodkom w kompetentnym funkcjonowaniu. PARP wspiera pracowników tych instytucji w zdobywaniu wiedzy niezbędnej do ich skutecznego działania. Otrzymali oni pierwszy komplet materiałów, poruszających najważniejsze kwestie dotyczące tworzenia i rozwoju innowacyjnych firm i różnorodnych narzędzi zarządzania proinnowacyjną działalnością. Organizowane są również krajowe i zagraniczne wyjazdy studyjne oraz spotkania informacyjne. Działania te wpływają na rozwijanie i podnoszenie jakości usług świadczonych przez ośrodki innowacji, co ma zasadnicze znaczenie dla procesu budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Inicjatywa „Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu" jest elementem projektu systemowego PARP „Rozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

{jumi [*9]}

a