wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
niedziela, 12 czerwiec 2011 15:52

5 lat wstecz bez wyroku

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
5 lat wstecz bez wyroku www.sxc.hu

Sektor MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) to 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce. Tworzą one 3/4 miejsc pracy i 67 proc. PKB. Obecnie stały się obiektem "rekietu" fiskalnego ze strony ministerstwa finansów.

{jumi [*4]}Problem został przedstawiony dziennikarzom na konferencji Centrum im. Adama Smitha, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Tak drastyczne obłożenie podatkami sektora MSP jest zupełnie bezskuteczne, ponieważ większość tego typu firm i tak nie będzie w stanie go zapłacić, a w rezultacie - zaprzestaną działalności (oraz płacenia podatków i zatrudniania ludzi). „Nie znajdujemy żadnych logicznych, ani nawet politycznych, przesłanek dla działań podjętych przez organy podległe Ministerstwu Finansów. Administracja rządowa w bezpardonowy sposób łamie prawa człowieka i konstytucję” - dowodzili organizatorzy konferencji. Ich zdaniem w każdej chwili, decyzją urzędniczą, można – zmieniając interpretację niejasnego prawa – zażądać od przedsiębiorcy uiszczenia podatków pięć lat wstecz z odsetkami, mimo że te same organy nie kwestionowały obowiązującego wcześniej sposobu ich płacenia. Przedsiębiorcę pozbawia się elementarnego prawa człowieka do własności i bezpieczeństwa. Administracja rządowa odmawia nawet uznania własnych interpretacji podatkowych. Prowadzone są też działania o charakterze konspiracyjnym. Administracja rządowa „chowa” w różnych załącznikach do ustaw zobowiązania podatkowe i właściwie prawie żaden przedsiębiorca nie ma świadomości, iż im podlega. Potem okazuje się, że ma zapłacić je pięć lat wstecz.

Organizatorzy konferencji zwrócili się do ministra finansów, jako nadzorującego służbę celną, oraz premiera, jako odpowiadającego za całą administrację podległą rządowi, z prośbą o powstrzymanie działań sprzecznych z obowiązującym w Polsce prawem Unii Europejskiej. Zwrócili się z apelem do polskiego rządu i parlamentarzystów o minimum dobrej woli i zmianę przed wyborami w trybie pilnym prawa celnego, aby nie było sprzeczne z polskim prawem podatkowym oraz z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady. Zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę działań administracji rządowej, które na podstawie zmienianych wstecz interpretacji przepisów naruszają konstytucyjną gwarancję praw własności i podważają zaufanie obywatela do instytucji państwa. Zwrócili się również do Rzecznika Praw Obywatelskich o uznanie tego typu praktyk organów rządowych za naruszenie praw obywatelskich i niezwłoczne oraz publiczne działania, mające im zapobiec.

{jumi [*9]}

a