wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
wtorek, 26 kwiecień 2011 12:47

Dodatki drożyźniane niewłaściwe Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marek Belka Marek Belka www.nbpnews.pl

W wyniku spotkania prezesa NBP Marka Belki i ministra finansów Jacka Rostowskiego uzgodniono, iż ani dodatki drożyźniane, ani obniżenie akcyzy na paliwa nie obniżą inflacji.

{jumi [*4]}Zdaniem obu finansistów w debacie publicznej proponuje się wiele rozwiązań, które mają ograniczyć wpływ wyższej inflacji na poziom życia gospodarstw domowych (np. dodatki drożyźniane, obniżanie akcyzy na paliwa). Tego typu rozwiązania były już stosowane w przeszłości zarówno w Polsce, jak i w innych państwach. Praktyka życia gospodarczego pokazała, że są one niewłaściwe i negatywnie oceniane przez ekonomistów. Co więcej, recepty te dodatkowo zwiększają ryzyko utrwalenia podwyższonej inflacji w przyszłości i są groźne dla stabilności finansów publicznych oraz osłabiają długoterminowe tempo wzrostu gospodarczego. Na przykład, wprowadzenie powszechnych „dodatków drożyźnianych” dla gospodarstw domowych wymagałoby znalezienia dodatkowych źródeł finansowania, a więc zwiększenia wydatków budżetowych. Zrealizowanie tych wydatków mogłoby skutkować przekroczeniem progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do PKB. Wiązałoby się to z koniecznością podjęcia działań naprawczych przewidzianych w ustawie o finansach publicznych, które w sposób bezpośredni wpłynęłyby negatywnie na dochody, szczególnie najuboższej części społeczeństwa. Zatem należy korzystać z istniejących już rozwiązań z zakresu polityki społecznej, korygując je w ten sposób, aby pomoc trafiała do naprawdę najbardziej potrzebujących. Obniżka akcyzy na paliwa, wcześniej praktykowana i istotnie obniżająca wpływy budżetowe, nie przyniesie oczekiwanych efektów ponieważ może doprowadzić do spadku cen hurtowych, ale ma ograniczony wpływ na ceny detaliczne. Właściwym działaniem jest wzmacnianie konkurencyjności rynku.

Według Belki i Rostowskiego zgodnie z powszechnie akceptowaną praktyką ścisła koordynacja polityki monetarnej banku centralnego i polityki fiskalnej rządu jest najlepszą odpowiedzią na przejściowe przyspieszenie inflacji wywołane przez wzrost cen żywności i paliw na rynkach międzynarodowych. Stopniowa konsolidacja fiskalna pozwoli ograniczyć presję popytową i tym samym umożliwi prowadzenie adaptacyjnej polityki pieniężnej. W rezultacie inflacja wywołana zewnętrznym impulsem będzie stopniowo wygasać bez negatywnych skutków dla potencjalnego tempa wzrostu gospodarczego i hamowania dynamiki zatrudnienia.

{jumi [*9]}

a