środa, maj 01, 2024
Follow Us
wtorek, 17 styczeń 2017 11:19

Palący problem smogu Wyróżniony

Napisane przez OKI; współpraca D. Smyrgała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Palący problem smogu https://pixabay.com/

Problem smogu dotyka Polskę od lat i ma bezpośredni wpływ na zdrowie każdego z nas. Głównym źródłem smogu w Polsce jest ogrzewnictwo i przemysł, natomiast zanieczyszczenia typowe dla transportu są u nas nawet na niższym poziomie, niż w państwach rozwiniętych. Głośno o szkodliwych związkach w powietrzu zrobiło się głównie dlatego, że w naszym kraju zaczęło obowiązywać unijne prawodawstwo, w którym wymogi dotyczące alarmowania o zanieczyszczeniach oraz przeciwdziałaniu im są znacznie surowsze. Ustawa z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy "Prawo ochrony środowiska" została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 6 października 2015 i weszła w życie 12 listopada 2015 roku.

Po ostatnich publikacjach danych dotyczących smogu rozgorzała dyskusja na temat przyczyn powstawania smogu w Polsce i stopnia zanieczyszczenia powietrza w stosunku do innych państw. Tak się składa, że jedno i drugie to dwie strony tego samego medalu. Przez smog rozumiemy kilka różnych zanieczyszczeń występujących razem. Najczęściej są to: pył zawieszony (cząsteczki stałe w powietrzu; dzielimy je na dwie grupy - o średnicy mniejszej niż 2,5 lub 10 mikronów - stąd parametry PM2,5 i PM10), benzo(a)piren, tlenki azotu (NOx), tlenki siarki (SOx), tlenek węgla (CO - czad), ozon (O3), benzen, itp. Uogólniając, wysokie PM i benzo(a)piren świadczą o smogu powstającym w wyniku działalności ciepłownictwa, tlenki azotu i siarki - ruchu drogowego.

W Polsce główną przyczyną powstawania śmiertelnie groźnego zanieczyszczenia powietrza jest ciepłownictwo, a szczególnie niskiej jakości kotły grzewcze instalowane w prywatnych domach, emitujące duże ilości zanieczyszczeń. Są to piece w których można spalać wszystko "co w ręce wpadnie": tworzywa sztuczne (butelki PET), opony, parkiety, boazerie, stare meble, resztki różnych materiałów czy węgiel niskiej jakości. Przy powstawaniu zanieczyszczeń prym wiodą gospodarstwa domowe i przemysł. Transport drogowy, to tylko 13% (średnia unijna), nawet po uwzględnieniu rozwiniętych państw zachodnich. Smog, w odróżnieniu od tzw. gazu cieplarnianego jest palącym problemem dotyczącym bezpośrednio środowiska, zdrowia i życia. I - jak wynika z badań - dla powstawania smogu nie ma wielkiego znaczenia czy bardziej ograniczymy ruch samochodowy, fundując np. darmową komunikację miejską. Zła jakość pieców oraz dowolność w jakości węgla, czy wręcz miału wsypywanego do tychże pieców powoduje ulatnianie się z kominów trucizn, którymi oddychamy wszyscy bez wyjątku. I umieramy. Przedwcześnie.

Aby zmniejszyć w Polsce problem smogu konieczne są zmiany w ogrzewaniu mieszkań, które można rozwiązać nawet bez rezygnowania ze spalaniu węgla - po zastosowaniu filtrów i wyniesieniu zanieczyszczeń do wysokiej emisji (kogeneracja). I na pewno nie obejdzie się bez dużych inwestycji.

Źródło grafik: http://www.eea.europa.eu/publica…/air-quality-in-europe-2016.

a