piątek, maj 03, 2024
Follow Us
poniedziałek, 14 czerwiec 2010 09:23

Bukmacherzy przeciwni szarej strefie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bukmacherzy przeciwni szarej strefie www.sxc.hu

W czerwcu Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) wystosowało kolejny list do wiceministra finansów Jacka Kapicy, szefa Służby Celnej. SPiPFB zwróciło w nim uwagę na uciążliwe kontrole legalnie działających firm bukmacherskich oraz brak skutecznej walki z szarą strefą na rynku zakładów wzajemnych.

{jumi [*4]}Ustawa o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r. wprowadziła szereg obostrzeń i rygorów, które obarczają legalnie działające na rynku polskim firmy bukmacherskie. Niestety firmy te chcąc dostosować swoją działalność do nowych wymogów ustawowych napotykają na liczne problemy związane z interpretacją tych przepisów. Dodatkowo sytuację pogarszają liczne kontrole Służby Celnej, w trakcie których stosowane są niejednoznaczne i często rozbieżne wykładnie tych samych przepisów ustawy o grach hazardowych. Na podstawie tak interpretowanych przepisów wszczynane są postępowania karne skarbowe wobec legalnie działających firm bukmacherskich. Najczęściej kontrowersyjne decyzje Służby Celnej odnoszą się do następujących postanowień ustawy:

  • ustawowy zakaz reklamy działalności bukmacherskiej. Wg SPiPFB np. fakt, iż w niektórych punktach przyjmowania zakładów wzajemnych reklama prowadzona wewnątrz punktu jest widoczna również dla osób znajdujących się na zewnątrz tego punktu staje się podstawą do formułowania zarzutów karnych skarbowych przez funkcjonariuszy celnych.
  • ewidencja wypłaconych wygranych. Wg SPiPFB w trakcie prowadzonych kontroli funkcjonariusze celni żądają przedstawienia ewidencji mimo braku wypłaty wygranych powyżej 20 tys. zł i wobec braku stosownego rozporządzenia Ministra Finansów. Dodatkowo kwestionowane jest prowadzenie ewidencji wygranych w formie zapisów elektronicznych mimo, że stosowne rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2009 r. zezwala na zastosowanie technik elektronicznego przetwarzania danych.
  • Egzaminy zawodowe. Wg SPiPFB do tej pory Ministerstwo Finansów nie wyznaczyło terminu egzaminów dla nowych bukmacherów. Pomimo tego w trakcie kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy celnych stawiane są zarzuty o naruszenia w zakresie braku świadectw zawodowych pracowników.

Zdaniem bukmacherów powyższy stan rzeczy wzmacnia proces przejmowania legalnego rynku zakładów bukmacherskich przez nielegalnych bukmacherów internetowych, którzy już dziś generują na rynku polskim obroty trzykrotnie wyższe od przychodów legalnego rynku. Wg badań przeprowadzonych w 2009 r. przez Millward Brown SMG/KRC aż 700 tys. internautów skorzystało z usług hazardowych w sieci. Obroty nielegalnego rynku bukmacherskiego szacuje się według bardzo ostrożnych analiz na 3 mld zł. Straty budżetu państwa z tego tytułu są wymierne i stale się zwiększają. W tej sytuacji trudno zrozumieć uruchomiony przez regulatora rynku cykl intensywnych kontroli w legalnie działających firmach bukmacherskich przy braku reakcji na dalszy rozwój rynku nielegalnego - twierdzi SPiPFB.

{jumi [*9]}

a