sobota, grudzień 09, 2023
Follow Us
środa, 06 lipiec 2011 12:24

I Europejski Kongres MŚP

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
I Europejski Kongres MŚP Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

6 i 7 października br. w Katowicach, odbędzie się I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – jedno z największych spotkań biznesowych adresowanych do sektora MŚP w Europie Środkowo-Wschodniej.

{jumi [*4]}W ciągu dwóch dni będzie mieć miejsce 11 paneli dyskusyjnych, w których udział weźmie 80 prelegentów z Polski i zagranicy. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która jest głównym organizatorem Kongresu, spodziewa się blisko 20 delegacji zagranicznych i ponad 2000 uczestników. Imprezie towarzyszyć będą Targi usług i produktów dla MŚP Biznes Expo. Kongres zainauguruje wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Impreza ma na celu zdiagnozowanie obecnego stanu sektora MŚP w Polsce oraz wytyczenie nowych kierunków jego rozwoju. Innowacje, klastry czy nowe technologie, ponadto współpraca nauki z biznesem i samorządem terytorialnym to obecnie jedne z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Przedsięwzięcie adresowane jest przede wszystkim do przedstawicieli sektora MŚP, samorządów terytorialnych oraz instytucji naukowo-badawczych. Europejski charakter Kongresu podkreślą zagraniczni goście m.in. z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Rosji, oraz sześciu państw Partnerstwa Wschodniego. Zaprezentują oni doświadczenia europejskie w obszarze wspierania rozwoju MŚP w oparciu o sposoby zdobywania wiedzy na temat działalności gospodarczej i przedsiębiorczości, procedury oraz koszty związane z założeniem firmy a także możliwości reprezentowania interesów MŚP wobec władzy publicznej.

- Sektor MŚP to najbardziej liczna grupa firm w Polsce a tym samym liczący się pracodawca, zatrudniający ponad 60 proc. pracowników przedsiębiorstw i generujący blisko połowę polskiego PKB – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. - Znaczenie tego sektora dla rozwoju gospodarki jak i dobrobytu społecznego jest kluczowe i zasługuje na podkreślenie. To właśnie ta idea legła u podstaw organizacji pierwszego, europejskiego kongresu dedykowanego sektorowi MŚP – podkreśla.

{jumi [*9]}

a