środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 18 wrzesień 2013 15:51

Światowy Indeks Wolności Gospodarczej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Światowy Indeks Wolności Gospodarczej www.sxc.hu

Drugi rok z rzędu wolność gospodarcza świata idzie lekko w górę i już prawie osiągnęła poziom sprzed kryzysu. USA i stara Unia już nie spadają, Polska stabilna. Hongkong i Singapur na czele rankingu my na 59. miejscu. Takie są główne wnioski Raportu Wolności Gospodarczej Świata.

Został on udostępniony w Polsce przez Centrum im. Adama Smitha (CAS). Doroczny Raport opracowywany jest przez tzw. Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network) – grupę niezależnych instytutów z 85 krajów, współpracujących pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie.

Wg dr Andrzeja Kondratowicza, eksperta CAS, Polska uzyskała 7,20 pkt na możliwe 10, co dało jej 59. miejsce wśród 152 krajów świata sklasyfikowanych wg poziomu wolności gospodarczej. Rok temu było to 48. miejsce. Gdy porównujemy wolność gospodarczą w czasie, stosuje się tzw. nawiązanie łańcuchowe. Przy takiej metodzie wynik Polski jest nieco słabszy (7,18) ale daje nam wyższa pozycję (52.). Wyniki Polski w poszczególnych obszarach wolności gospodarczej w 2011 r. i odpowiednie miejsca rankingowe wyglądały następująco:

rozmiar biurokracji administracyjnej: 5,46 (116); państwo prawa: 6,44 (46); dobry pieniądz: 9,53 (20); swoboda wymiany międzynarodowej: 7,36 (64); regulacja działalności firm, rynku pracy i rynku kredytowego łącznie: 7,22 (67).

Wg Kondratowicza - po pierwsze, interpretując tegoroczne wyniki musimy pamiętać, że są one oparte na danych za rok 2011. Po drugie – jakkolwiek miejsce zajmowane przez Polskę nieznacznie spadło (z 48. na 59.), to w otoczeniu Polski ranking jest akurat dość gęsty i nawet niewielkie zmiany rzędu 0,1 pkt wywołują przesunięcia o 10-20 miejsc. I tak właśnie się stało w naszym przypadku. Po trzecie, indeks liczony w tzw. nawiązaniu łańcuchowym używanym do porównywania wolności gospodarczej w czasie pokazał, że poziom WG w Polsce nieznacznie wzrósł, a nie zmalał. Biorąc pod uwagę obie techniki mierzenia można „wydać wyrok”, że poziom WG w Polsce w zasadzie nie zmienił się między 2010 a 2011, oraz że w długim okresie nadal widzimy jego delikatną tendencję wzrostową.

I dodaje: - warto zauważyć, że WG czołowych gospodarek świata zachodniego przestała spadać, a nawet nieznacznie wzrosła. Nieco spadła natomiast w Rosji (obecnie na 101. miejscu) i w Chinach (123.) – co jest niespodzianką wartą odnotowania i dalszej uważnej obserwacji. Spadek pozycji Chin częściowo wiązał się z bezwzględnym spadkiem poziomu WG, a ten z kolei zaznaczył się w obszarze 2 czyli ochronie praw własności i jakości systemu prawnego. Rozmiary rządu nie zwiększyły się, choć zmiany zachodzące w systemie zabezpieczenia społecznego mogą w przyszłości do tego doprowadzić. Zobaczymy za rok, czy był to tylko jednoroczny epizod, czy coś więcej.

Na europejskim podwórku warto zauważyć 83. pozycję Włoch i 85. Grecji, z jednej strony, oraz dość wysokie pozycje krajów skandynawskich: Finlandia – 7., Dania – 14.,Sszwecja 29., Norwegia 31, Islandia 41., z drugiej. Bardzo skandynawska jest też Estonia – 16.miejsce.

Podsumowując, tegoroczny ranking przynosi raczej stabilizację i spokój, niż dramatyczne zmiany.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent CAS zauważył, że mimo integracji europejskiej konkurencja na naszym kontynencie jest coraz silniejsza i niewielkie nawet zmiany w położeniu przedsiębiorców mają na miejsce w rankingu wolności gospodarczej.

{jumi [*9]}

a