piątek, maj 10, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 sierpień 2012 10:31

Bezdomne matki w nowym miejscu

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Budynki centrum samotnych matek Budynki centrum samotnych matek fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Właśnie powstaje nowe centrum samotnych matek na Białołęce. Wcześniej był tam ośrodek Monaru, który od dawna znajdował się w fatalnym stanie. W nowym budynku zamieszka 160 matek, którym wybrana organizacja pozarządowa pomoże w wyjściu z bezdomności.

Dotychczas przy ul. Skierdowskiej 2 w Warszawie znajdowały się budynki Monaru, który prowadził tu Dom Samotnych Matek „Bajka". Pawilony były jednak w opłakanym stanie. Po katastrofie w Kamieniu Pomorskim budynki sprawdziła straż pożarna i odkryła wiele niedociągnięć. W Kamieniu Pomorskim wiosną 2009 roku w wyniku pożaru zginęło ponad 20 osób. Spłonął wtedy budynek hotelowy, w którym mieściły się mieszkania socjalne. Z powodu tej tragedii postanowiono skontrolować inne tego rodzaju budynki w całym kraju. Sprawdzono również monarowski ośrodek, w którym w 2009 roku mieszkało ponad 200 osób. Były to kobiety z dziećmi, a niektóre z nich żyły w Domu Samotnych Matek latami.
Z powodu złego stanu ośrodka, placówka została likwidowana. Jej mieszkanki przeniesiono gdzie indziej. Stołeczne władze doszły do wniosku, że postawią w tym miejscu inny ośrodek. Inwestycję prowadził Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miejsca. Budowa ośrodka kosztowała 8,4 miliona złotych. Zbudowała go firma Mostostal Warszawa S.A. Teraz cztery parterowe pawilony są już gotowe. Urzędnicy czekają jeszcze na uprawomocnienie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Za kilka tygodni centrum samotnych matek ma zostać oddane użytkownikowi. Będzie nim zawiadywać Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.
Nie wiadomo jednak jeszcze, kto zorganizuje życie w ośrodku. Biuro Polityki Społecznej zamierza ogłosić konkurs dla organizacji pozarządowych. Kto go wygra, będzie prowadził centrum. Najważniejszym warunkiem jest to, aby kobiety obowiązkowo uczestniczyły w programie wychodzenia z bezdomności. Ważne jest, aby centrum nie było ich stałym miejscem zamieszkania, a jedynie pomagało im stanąć na nogi. Będą tam przebywać m.in. ofiary przemocy domowej kierowane do centrum przez Ośrodki Interwencji Kryzysowej.
Jak będą wyglądać pawilony od środka? Znajdą się tu niewielkie dwupokojowe mieszkania z łazienkami. Będzie też wspólna kuchnia, w której kobiety same będą przyrządzać posiłki dla rodzin. Planowane jest również zorganizowanie wspólnego pomieszczenia, gdzie mieszkanki będą mogły się integrować, a także pralni, suszarni, jadalni i pokoju odwiedzin. Przy pawilonach ma powstać plac zabaw dla dzieci. Urzednicy miejscy chcą również, aby dzieci w ciągu dnia miały opiekę i różnego rodzaju zajęcia – tak, aby matki mogły w tym czasie pracować lub szukać pracy.
Pierwsze kobiety mogą znaleźć się w centrum już w październiku. Ich sytuacja będzie dokładnie sprawdzana.

{jumi [*8]}

a