sobota, maj 04, 2024
Follow Us
poniedziałek, 16 lipiec 2012 14:36

70. rocznica wysiedlenia Żydów z getta Wyróżniony

Napisane przez Elżbieta Wierzyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Umschlagplatz Umschlagplatz

Choć Warszawa przeżywała różne burzliwe chwile, to ta była jedną z najgorszych. Wywiezienie mieszkańców żydowskiego getta do komór gazowych Treblinki rozpoczęło się 22 lipca. To tragiczne wydarzenie zostanie po raz pierwszy upamiętnione przez miasto – będzie wystawa, koncert i Marsz Pamięci.

22 lipca 1942 roku zaczęło się wysiedlanie żydowskiego getta w Warszawie. Tego dnia obchodzono święto Tisza be-Aw, upamiętniające zburzenie Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. Nikt nie podejrzewał, że podniosły religijny nastrój zostanie zakłócony przez tragiczne wydarzenia.
Jeszcze w nocy getto zostało toczone przez niemiecką i polską policję oraz jednostki Litwinów, Łotyszy i Ukraińców. W południe z afiszy zawieszonych w getcie można było dwiedzieć się, co się dzieje: „Na rozkaz władz niemieckich będą przesiedleni na wschód wszyscy Żydzi zamieszkali w Warszawie, bez względu na wiek i płeć". Już pierwszego dnia do pociągów wepchnięto ponad 6 tysięcy osób. Kolejnego dnia wywieziono ponad 7 tysięcy. 23 lipca przewodniczący Żydowskiej Rady Starszych, Judenratu, Adam Czerniaków tragnął się na swoje życie. Niemcy chcieli bowiem wymusić na nim zgodę na zwiększenie liczby wysiedlanych do 10 tysięcy osób dziennie. Czerniaków protestował przeciwko temu.
Żydzi nie chcieli dobrowolnie iść na śmierć, więc Niemcy często siłą wyprowadzali ich z mieszkań. Wysiedlenia trwały przez dwa miesiące. W tym czasie wywieziono do komór gazowych 254 tysiące ludzi, 11 tysięcy skierowano do obozów pracy, a 6 tysięcy osób rozstrzelano na miejscu. Coraz bardziej kurczące się i opustoszałe getto funkcjonowało jeszcze do początku 1943 roku.
W tym roku warszawskie organizacje i stowarzyszenia postanowiły uczcić 70. rocznicę wywózki. Do tej pory pamięć o tym strasznym wydarzeniu podtrzymywało Stowarzyszenie Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holocaustu. W zeszłym roku na ul. Stawki, czyli na Umschlagplatzu zorganizowało spotkanie, na które wszyscy przybyli przynieśli kwiaty.
Tegoroczne obchody 22 lipca obejmować będą Marsz Pamięci, wystawę i koncert. O 12 w niedzielę otwarta zostanie ekspozycja "Dziennik Getta - Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego". Wystawa będzie mieć miejsce w galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu. Zobaczymy na niej pięć rysunków wraz z komentarzami, z których wyziera tragiczna sytuacja ludzi zamkniętych w warszawskim getcie. Rysunki stworzył nieznany z imienia artysta Rozenfeld. Innym dziełem z getta, który będzie można obejrzeć na wystawie, jest „Głód" Witolda Lewinsona. W Kordegardzie zobaczymy również jabłoń z Treblinki w wideoprojekcji Mirosława Bałki „apple T."
Podczas Marszu Pamięci, który odbędzie się również 22 lipca, uczestnicy nosić będą kolorowe wstążki z imionami tragicznie zmarłych dzieci. Marsz ma głównie uczcić pamięć dzieci wywiezionych do Treblinki. Pochód rozpocznie się o godz. 17 przy pomniku Umschlagplatz. Uczestnicy dojdą do budynku dawnego Domu Sierot Janusza Korczaka przy Jaktorowskiej 6, w którym obecnie znajduje się Dom Dziecka. Trasa przemarszu ma być symbolem przejścia „od śmierci do życia". Przed Domem Dziecka uczestnicy zawieszą kolorowe wstążki.
Wieczorem obchody 70. rocznicy wywózki zakończy koncert Mikołaja Trzaski z sekstetem Ircha Gdola. Artyści zagrają zarówno melodie sefardyjskie, średniowieczne, jak i współczesne. Oprócz nich na dawnych Nalewkach usłyszymy zespół Shofar. Zaprezentuje on piosenki z Bliskiego Wschodu. Na koniec na scenie pojawi się Raphael Rogiński z projektem From Tree To Tree. Będzie można usłyszeć jego kompozycje napisane na podstawie tekstów kabalistycznych. Koncert „Ohel Warszawa" odbędzie się na ul. Bohaterów Getta. Obchody 70. rocznicy wysiedlenia Żydów z getta organizowane są przez Żydowski Instytut Historyczny i organizacje korczakowskie, żydowskie i ochrony praw dziecka.

{jumi [*8]}

a