środa, maj 01, 2024
Follow Us
piątek, 10 luty 2012 23:34

Kinomuzeum dla ambitnych

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do 3 marca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rządzi sztuka filmowa.

Publiczność ma okazję poznać Muzeum od zupełnie nowej strony. Jako przestrzeń dla miłośników ambitnego kina. W programie Kinomuzeum są zarówno zjawiska słabo reprezentowane w kinematografii głównego nurtu, jak i pokazy filmów fabularnych, które miały swoje premiery w ramach najważniejszych festiwali filmowych. W ofercie filmowych nowości znajdują się najnowsze dzieła takich twórców jak Miranda July (Przyszłość), Jan Švankmajer (Przeżyć swoje życie), Wilhelm Sasnal (Z daleka widok jest piękny), Phil Mulloy (Goodbye Mister Christie) oraz odrestaurowany w wersji HD legendarny film Jerzego Skolimowskiego Na samym dnie. Ponadto dla wszystkich poszukujących nowych doświadczeń audiowizualnych, przewidziano specjalne pokazy w następujących kategoriach: Artist Moving Image, Kolekcja, Re:Forma, Art Documents, Curating Cinema oraz Animacja.
Pod hasłem Artist Moving Image zaprezentowane zostaną niepokazywane wcześniej w Polsce filmy artystów takich jak Anri Sala, bracia Chapman, Jeremy Deller czy Damián Ortega, a w ramach bloku Kolekcja przegląd prac artystów, którzy trafili do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Laurel Nakadate, Jonathana Horowitza, Duncana Campbella. Pokazom filmowym towarzyszą wykłady, spotkania z reżyserami i artystami oraz specjalne pokazy z cyklu Re:Forma mające inicjować dyskusje na temat formalnego wymiaru polskiego kina.
W piątek, 2 marca 2012 roku odbędzie się oficjalna inauguracja internetowej Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli archiwum gromadzącego polskie filmy eksperymentalne i sztukę wideo (około 600 tytułów) otwartego dla wszystkich w domenie publicznej. Z tej okazji artysta Józef Robakowski i kurator Muzeum Łukasz Ronduda opowiedzą o najciekawszych zjawiskach w polskim filmie artystycznym od lat dwudziestych do dziś.
Z okazji uruchomienia Kinomuzeum w hallu wejściowym Muzeum zawisł neon legendarnego warszawskiego kina Skarpa, rozebranego pod budowę apartamentowca w 2008 roku. W kinie Skarpa, otwartym w 1960 roku, odbywały się najważniejsze premiery filmów polskich (m.in. „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy) i zagranicznych. Projektantem kina, jak i znajdującego się w zbiorach Muzeum neonu, był wybitny architekt Zygmunt Stępiński, współautor projektów powojennej odbudowy Warszawy, m.in. Trasy W-Z i ulicy Nowy Świat. 

Najbliższe pokazy w Kinomuzeum
12 lutego (niedziela), godz. 17:30
Re:Forma: Z daleka widok jest piękny (2011) reż. Wilhelm i Anna Sasnal, Polska + rozmowa z W. Sasnalem
14 lutego (wtorek)
Art Documents: !Women Art Revolution (2010) Lynn Hershman Leeson, USA
15 lutego (środa)
Kolekcja: Przegląd prac wideo Igora Krenz + pokaz prac wideo Williama Lamsona
16 lutego (czwartek)
Curating Cinema: film-performans Light Music Lis Rhodes w wykonaniu Roberta Piotrowicza z prelekcją kuratora Tate Modern Gallery, Stuarta Comera
17 lutego (piątek)
Artist Moving Image: Przegląd prac Stana VanDerBeek’a 1957-1965, USA
18 lutego (sobota)
Curating Cinema: Pokaz specjalny kuratora Thomasa Bearda z organizacji Light Industry w Nowym Jorku na temat niedokończonych filmów
19 lutego (niedziela)
Artist Moving Image: Anri Sala i Sejla Kamerič, 1395 Days Without Red (2011) Bośnia i Herzegowina, UK
Wszystkie pokazy o godz. 19:00 oprócz 12 lutego – pokaz odbędzie się o godz. 17:30
Na wszystkie spotkania, filmy i pokazy wstęp bezpłatny!
Liczba miejsc w Kinomuzeum jest ograniczona.
Na wszystkie filmy w kategorii Coming Soon obowiązują zapisy.
Zapisy na poszczególne filmy - na tydzień przed projekcją. Informacja: www.artmuseum.pl
{jumi [*7]}

a