poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
piątek, 12 maj 2017 13:42

"Władca dziczy" z Dominicem Monaghanem

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na pokaz programu "Władca dziczy" z Dominicem Monaghanem Polsat Viasat Nature zaprosiła dziennikarzy do warszawskiej restauracji Raj w Niebie. W telewizji program prowadzi Dominic Monaghan, aktor grający w serialu „Zaginieni” oraz trylogii Władca Pierścieni, który wyrusza na poszukiwanie najbardziej niebezpiecznych, wyjątkowych i nieuchwytnych stworzeń żyjących na naszej planecie. Podczas spotkania świat zwierząt - już na żywo - przybliżyli arachnolog prof. Marek Żabka i lek. wet. Aleksandra Maluta specjalistka ds. chorób zwierząt nieudomowionych.

Podczas spotkania, poza obejrzeniem fragmentu filmu z Dominicem Monaghanem i zwierzętami w roli głównej, prof. Marek Żabka przybliżył nam świat pająków i ciekawostki z ich świata. Mówił m.in. o tym, jak się upodabniają do ludzi, wręcz nas naśladują, jak również o przędzy z pajęczyny pająka, która wykorzystywana jest na skalę masową.

Nić pajęcza jest elastyczna, nie rozpuszcza się w wodzie, jest kilkadziesiąt razy cieńsza od ludzkiego włosa, może zwiększyć swoją długość o 40 proc. i jest wytrzymalsza od stali o tym samym przekroju. Nici pająków interesują naukowców pod kątem możliwości wykorzystania w szwach chirurgicznych, sieciach kablowych, odzieży sportowej i kamizelek kuloodpornych. Niektórzy naukowcy pracują nad wykorzystaniem pajęczych materiałów do wytwarzania sztucznej rogówki oka czy implantów wszczepianych do mózgu. Do otrzymania jednej uncji jedwabnej pajęczej przędzy, czyli ok. 28 g nici, potrzeba 23 tys. pająków. W londyńskim Victoria & Albert Museum można było oglądać szal i pelerynę ze złocistego pajęczego jedwabiu.

Zrobiono je z tkaniny nad stworzeniem której pracowało kilka lat ponad milion pająków (samice pająka Golden Orb zamieszkiwanego na Madagaskarze) i kilkadziesiąt osób. Według ekspertów z Victoria & Albert Museum taka przędza ostatni raz była pokazana podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1900 r. i nie dotrwała do naszych czasów (wikipedia.org).

O warunkach w jakich żyją egzotyczne zwierzęta w polskich domach opowiadała lek.wet. Aleksandra Maluta. Wspominała np. o małpce, która miała odparzoną pupę, bo właściciel zakładał jej pieluszkę. Przybliżyła koszty utrzymania zwierzaka egzotycznego w domu. A nie jest to jedynie koszt zakupu zwierzaka, lecz także koszt jego utrzymania. Najbardziej znanym dzikim zwierzęciem trzymanym w warunkach domowych w Polsce jest Nubia, trzyletnia puma concolor, zwana też kuguarem albo lwem górskim. Wprawdzie jest piękna i łagodna (pochodzi z hodowli w Czechach), ale jak twierdzi Aleksandra Maluta - dzikie jest zawsze dzikie.

Program "Władca dziczy" z Dominicem Monaghanem Polsat Viasat Nature można oglądać od poniedziałku 24 kwietnia 2017 o godzinie 20.

 

a