wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
czwartek, 19 luty 2015 13:51

Nowy najbardziej wytrzymały materiał biologiczny Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowy najbardziej wytrzymały materiał biologiczny fot. University of Portsmouth

Sieć przędna była do niedawna uważana za najbardziej wytrzymały materiał na naszej planecie. Najnowsze odkrycie wykazuje jednak, że pająki zostały zdetronizowane przez zwierzęta żyjące w morskich głębinach, a dokładniej przez... ślimaki!

Nić pajęcza jest elastyczna, nie rozpuszcza się w wodzie, jest kilkadziesiąt razy cieńsza od ludzkiego włosa i może zwiększyć swoją długość o 40% bez rozerwania się. Dodatkowo jej wytrzymałość jest dwukrotnie wyższa niż stali o tym samym przekroju. Naukowcy z Portsmouth odkryli jednak, że o 10% mocniejsze od niej są zęby pewnego gatunku ślimaków, a swoje wnioski przedstawili w czasopiśmie Journal of Royal Society Interface.

Chodzi o czareczki, które żyją nawet w bardzo niesprzyjających miejscach oceanów. Mięczaki te mają bardzo mocne zęby, którymi chwytają się skał, a także zeskrobują z nich pożywienie. Zęby są mieszanką getytu, wodorotlenku żelaza oraz chityny. Struktura ta jest 100 razy cieńsza od średnicy ludzkiego włosa i może wytrzymać napięcie od 3. do 6.5 gigapaskali. To tak jakby nitka spaghetti mogła utrzymać 1360-kilogramowy ładunek.

Włóknista struktura zębów czareczek jest tysiąc razy cieńsza od wytwarzanych przez człowieka nanowłókien stosowanych w samolotach czy kamizelkach kuloodpornych. Materiał mógłby znaleźć zastosowanie w inżynierii przy produkcji bolidów wyścigowych, kadłubów łodzi, konstrukcji lotniczych czy np. w stomatologii.

a