piątek, maj 10, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21669.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21669
wtorek, 04 sierpień 2015 13:02

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spektaktl "Cudzoziemski Ptak" na zdjęciu Anna Rozenfeld i Dorota Liliental. Spektaktl "Cudzoziemski Ptak" na zdjęciu Anna Rozenfeld i Dorota Liliental. http://www.um.warszawa.pl/ fot. Jola Retelska

W ostatnim tygodniu sierpnia 2015 w Warszawie zagości Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oprócz wydarzeń muzycznych ważną jego część stanowić będą spektakle teatralne.

XII edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 22 a 30 sierpnia w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Austriackim Forum Kultury, na Placu Defilad oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest ponad sto wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzenia festiwalowe odbędą się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej.

W ramach imprez towarzyszących Teatr Żydowski z Warszawy tradycyjnie zaprezentuje wszystkie zeszłoroczne premiery, a także zapowiedź premiery nadchodzącego sezonu 2015/2016. Już na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu będziemy mogli zobaczyć spektakl „Dybuk" (20.08 g. 19.00, a także 21.08 g. 19.00, 31.08 g. 19.00, 01.09 g. 19.00) w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Pierwszego dnia Festiwalu Singera organizatorzy wraz z Cafe Kulturalna oraz barStudio zapraszają na spektakl w reżyserii Anny Smolar „Aktorzy żydowscy" (22.08 g. 12.00). Sztuka ta została ogłoszona przez kilku krytyków jednym z najciekawszych wydarzeń teatralnych sezonu. Po raz drugi w czasie festiwalu sztuka ta zostanie zaprezentowana na Małej Scenie Teatru Żydowskiego (27.08 g. 17.00).

29 sierpnia o godzinie 18.00 odbędzie się wieczór pamięci Szymona Szurmieja, a podczas niego spektakl muzyczny „Baby, ach te baby....". W ten sposób Fundacja Shalom chce upamiętnić nazwisko wieloletniego Dyrektora Teatru Żydowskiego i Centrum Kultury Jidysz.

Jak zwykle, na Festiwalu nie może zabraknąć czytań performatywnych. W tym roku główną atrakcją będzie „Kot Rabina" w reżyserii Jacka Papisa, tekst na podstawie komiksu Joanna Sfara, przedstawiony w trzech częściach: I „Bar Micwa" (24.08 g. 17.00), II Malka Lwi Król (26.08 g. 21.30), III Afrykańska Jerozolima (30.08 g. 13.00).

„Pięć kilo cukru" (26.08 g. 20.00) to kolejna propozycja tekstu izraelskiego autora – tym razem Gura Korena. Sztuka opowiada historię współczesnego reżysera izraelskiego, którego odwiedza duch jego dziadka i prosi o interwencję w ważnej dla siebie sprawie. Czytanie reżyseruje Paweł Paszta.

Ostatnią podczas tej edycji Festiwalu Singera pozycją będą oparte na faktach „Ogrody Frau Hess" (30.08 g. 18.30) w reżyserii Karoliny Kirsz. Akcja dzieje się w 1944 roku w hitlerowskich Niemczech. Profesor botaniki zostaje odesłany z obozu koncentracyjnego do pracy w charakterze ogrodnika, do posiadłości żony zastępcy Führera. Bohaterzy, pomimo nieprzekraczalnych różnic i okrucieństwa wojny, ulegają wzajemnej fascynacji i pożądaniu.

{gallery}21669{/gallery}

Na dużą część imprez obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 3 sierpnia br. można odbierać wraz z programem w biurze festiwalowym budynku Teatru Żydowskiego (Plac Grzybowski 12/16). Bilety na część odpłatną są już do kupienia na www.teatr-zydowski.art.pl i na stronie www.eventim.pl, a od 3 sierpnia będą do kupienia w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656). Szczegółowy program na oficjalnej stronie festiwalu. Wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy.
Więcej na: www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera.

Więcej w tej kategorii: « „Wola 44" Stolica statystyczna »

a