piątek, maj 10, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17591.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17591
poniedziałek, 12 maj 2014 00:00

Artyści w Łazienkach Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artyści w Łazienkach www.lazienki-krolewskie.pl/

Na cykl kameralnych spotkań pod wspólnym hasłem Artyści w Łazienkach zapraszają Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie & Czesław Czapliński. Pierwsze z cyklu spotkań, z jednym z najbardziej cenionych na świecie artystów fotografików – twórcą, organizatorem i animatorem kierunku artystycznego nazwanego „Kielecką Szkołą Krajobrazu" Pawłem Pierścińskim w czwartek 15 maja o godz. 18. Wstęp wolny. 

Paweł Pierściński (ur. 1938) - artysta fotografik, krytyk i teoretyk fotografii, którą zajmuje się od ponad 50 lat - całe życie poświęcił staraniom o nadanie właściwej rangi fotografii krajobrazowej i krajoznawczej.
Za fotogram „Sinusoida" otrzymał medal na VIII Europejskiej Wystawie Fotografii w Lund w Szwecji (1962), którym to rozsławił kieleckie pejzaże. Jego prace, dziś należące do światowej klasyki, wielokrotnie publikowano na łamach m.in. w „Photography Year Book", „Photographis", „Fotojahrbuch International", „Almanach FIAP".
Paweł Pierściński uważa, że powołaniem fotografa „jest dokumentowanie unikalnego wyglądu świata w celu zachowania jego obrazu dla następnych pokoleń". Ale w 2004 r. spalił archiwum liczące 262 tysiące negatywów. Na decyzję wpłynęło bezskuteczne, wieloletnie poszukiwanie instytucji, która przejęłaby unikalne zbiory.
W dziedzinie fotografii jest samoukiem. Pytany o mistrzów, przyznaje, że nigdy ich nie miał. Dokonania innych twórców poznał dopiero podczas studiów na wydziale budownictwa lądowego Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżyniera, ze specjalnością „mosty i budowle podziemne", obronił w 1962 r. Gdy planowana w stolicy budowa metra opóźniała się, powrócił do rodzinnego miasta i pracował w przedsiębiorstwach Kieleckiego Zjednoczenia Budownictwa. Po kilku latach odszedł z zawodu, by całkowicie zająć się fotografią. Miał już za sobą znaczne sukcesy, m.in. debiut wystawienniczy (1955) oraz pierwszą indywidualną wystawę „Portret Ziemi Kieleckiej" (1962), na której silnie wyeksponował cykl „Geometria krajobrazu". (recenzja prac ukazała się w niemieckim „Fotografie" 1963/8 - Günter Schmerbach. "Ein Interesanter Abend in Warschau").
Jest klasykiem i mistrzem polskiego pejzażu. Na czarno-białych fotografiach widać jak „monochromatyczny świat w pełni ukazywał niepowtarzalne unerwienie graficzne". Powstały dokumenty autentycznej struktury krajobrazu. Nikt tak jak Paweł Pierściński nie fotografował linii i form matematyczno-geometrycznych stworzonych przez naturę.
Miał 200 wystaw indywidualnych i około 500 zbiorowych w kraju i świecie. Jego prace zgromadzono w kilkunastu albumach i katalogach m.in. „Struktury" (1982), „Między Wisłą a Pilicą" (2001). Przez ponad 30 lat opublikował ponad 500 tekstów publicystycznych i krytyczno-teoretycznych, a ich wybór ukazał się w autorskiej antologii pt. „Czas Krajobrazu" (2004). Ponadto jest autorem zbioru prawie 150 wierszy pt. „Pagór", w których opisał obserwacje i przeżycia związane z krajobrazem, a nie dające się sfotografować. Wyznaje, że fotografia jest jego pasją, zawodem i życiem...

{gallery}17591{/gallery}

Liczba miejsc ograniczona (obowiązują wejściówki lub powyższe zaproszenie).

Artyści w Łazienkach

15 maja, godz. 18

Pałac Myślewicki
Łazienki Królewskie w Warszawie, ul. Agrykoli 1

Więcej na: www.lazienki-krolewskie.pl i http://www.czaplinski.com.

a