środa, maj 08, 2024
Follow Us
czwartek, 21 listopad 2013 14:16

Specjalny program edukacyjny Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Specjalny program edukacyjny http://www.jewishmuseum.org.pl

Od listopada 2013 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich ruszył specjalny program edukacyjny dedykowany uczniom szkolnych placówek przyszpitalnych w Warszawie. Oferta dostosowana jest do wszystkich poziomów nauczania i została przygotowana z uwzględnieniem warunków panujących w placówkach.

Do tej pory odbyły się zajęcia m.in. w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 i Zespole Szkół Specjalnych nr 96.

Wszystkie zajęcia lekcyjne z oferty muzeum realizują podstawę programową kształcenia ogólnego obowiązującą w polskich szkołach, mają charakter warsztatów angażujących uczniów, wykorzystują różnorodne środki dydaktyczne i aktywne metody pracy. Wszystkie zajęcia z tej oferty są całkowicie bezpłatne. Trwają 90 minut i są przeznaczone dla grup do 30 osób.
Oferta zajęć dla szkół przyszpitalnych:
1. Najważniejszy dzień – szabat. Zajęcia plastyczno-muzyczne połączone z wykładem przybliżające uczestnikom pojęcia związane z najważniejszym, a zarazem najbardziej powszednim świętem w żydowskiej tradycji – szabatem. Wykonując kolaż, uczestnicy poznają takie pojęcia jak: chała, kidusz, błogosławieństwo itd. Dowiedzą się również o zasadach obowiązujących religijnych Żydów w trakcie tego święta.
2. A oto cykl życia – tradycje i święta żydowskie. Zajęcia poświęcone omówieniu cyklu życia w oparciu o kalendarz żydowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak przebiegają żydowskie święta, kto jest ich adresatem i jakie wydarzenia upamiętniają, które ze świąt mają podłoże religijne, a które historyczne.
3. Alef-bet – poznaj nowy alfabet. Zajęcia poświęcone zapoznaniu uczestników z alfabetem hebrajskim. Nauka identyfikowania, pisania i czytania liter hebrajskich przy pomocy zabaw edukacyjnych. Dla uczniów starszych – odkrywanie tajemnic hebrajskiego alfabetu i wstęp do Biblii Hebrajskiej oraz literatury hebrajskiej i jidysz.
4. Zodiak po żydowsku – Magiczny świat drewnianych synagog. Zajęcia pozwalające uczniom poznać i zrozumieć symbolikę zawartą w zodiaku w kontekście żydowskiego kalendarza. Uczniowie będą mieli szansę sami pobawić się w artystów i zaprojektować własne polichromie, na wzór polichromii z synagogi z Gwoźdźca, której dach zrekonstruowano w galerii „Miasteczko".

Patronat Honorowy nad programem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Program jest realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

http://www.jewishmuseum.org.pl

{jumi [*8]}

Więcej w tej kategorii: « Chanukowa historia „Gram nie sam” »

a