środa, maj 01, 2024
Follow Us
czwartek, 04 kwiecień 2013 16:07

Veturilo w śniegu Wyróżniony

Napisane przez Mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

System Veturilo w tym roku wciąż czeka na start. Uruchomiony w Warszawie w 2012 roku odnotował ogromny sukces. Po pierwszym miesiącu liczba wypożyczeń przekroczyła 100 tysięcy. W sezonie 2013 do ponad 50 stacji dojdzie ponad 100 nowych, a chętni będą mieli do dyspozycji 2,5 tysiąca rowerów.

Nowe wypożyczalnie powstaną w Śródmieściu, na Bielanach, Ursynowie, na Pradze Północ, Pradze Południe, Ochocie, Woli, Mokotowie, Żoliborzu, Targówku, Białołęce i we Włochach. Pierwszą prywatną stację uruchomiło Centrum Handlowe Arkadia. W 2013 roku powstaną trzy kolejne stacje sfinansowane przez firmy – dwie przy Galerii Mokotów oraz jedna przy kompleksie biurowym Poleczki Business Park.

Jako pierwsze będą działały stacje uruchomione w ubiegłym roku oraz nowe – w Śródmieściu, na Pradze Północ, Pradze Południe, Ochocie, Woli, Mokotowie oraz na Bielanach i Ursynowie. W tym samym czasie powstaną również wypożyczalnie przy Galerii Mokotów i przy Poleczki. W połowie kwietnia uruchomione zostaną stacje na Targówku, Żoliborzu i Białołęce. W maju oddane do użytku zostaną stacje we Włochach, a także kolejne na Ursynowie i Ochocie. Uruchomione zostaną dwie stacje w systemie Pedałuj i Płyń. Najprawdopodobniej rowery Veturilo będzie można wypożyczyć także w Konstancinie – Jeziornie.

Jednoślady będą przypinane za pomocą elektrozamków. Blokada będzie otwierana lub zamykana przez system. Elektrozamki są zamontowane przy każdym słupku, na każdej stacji Veturilo. Rower zostanie automatycznie zwolniony z elektrozamka po podaniu numeru telefonu, kodu PIN (lub po przyłożeniu zarejestrowanej wcześniej Warszawskiej Karty Miejskiej) oraz numeru roweru. W przypadku zwrotu, nie będzie trzeba nawet podchodzić do terminala. Wystarczy, że ustawimy rower tak by elektrozamek zamknął się na elemencie mocującym przy rowerze. Zamknięcie blokady zostanie potwierdzone sygnałem dźwiękowym. System sam odnotuje zwrot pojazdu.

Rowery w dalszym ciągu będą wyposażone w linki z zamkiem szyfrowym. Będzie można z nich korzystać np. w czasie postoju poza stacją. Przy pomocy linki będzie można również zwracać rowery kiedy terminal będzie nieczynny lub kiedy stacja będzie pełna i wszystkie stojaki z elektrozamkami będą zajęte. W obu przypadkach będzie można rower przypiąć przy pomocy linki do stojaka, lub innego roweru. W takiej sytuacji jednak fakt zwrotu będzie trzeba zgłosić telefonicznej Infolinii. Zwrot przy pomocy linki będzie niemożliwy, kiedy na stacji będą wolne stojaki.

Do udziału w kampanii promocyjno-informacyjnej systemu Veturilo ZTM zaprosił znaną sportsmenkę, Zofię Klepacką. Plakaty z nią będą przez cały kwiecień eksponowane w wybranych wiatach przystankowych na terenie Warszawy.

Od połowy kwietnia będzie można otrzymać m.in. w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM mapy z przystępną instrukcją obsługi systemu. Będzie ją można otrzymać od informatorów ZTM, którzy będą dyżurowali przez kilka pierwszych dni po uruchomieniu systemu przy wybranych stacjach. W wersji elektronicznej będzie dostępna na stronach: ZTM i Veturilo.

Pierwsze 20 minut jazdy z Veturilo jest bezpłatne. Za kolejne 40 minut wypożyczenia roweru zapłacimy przysłowiową „złotówkę", a za drugą godzinę – 3 złote. Trzecia godzina jazdy kosztuje – 5 zł, a czwarta i każda kolejna – 7 zł.

Veturilo jest kompatybilny z systemem Bemowo Bike. Dzięki temu rozwiązaniu warszawscy cykliści, mogą korzystać zarówno z 11 wypożyczalni działających już w dzielnicy Bemowo pod szyldem Bemowo Bike jak i z wypożyczalni Veturilo. Osoby zarejestrowane w jednym systemie, mogą bez powtórnej rejestracji (wystarczy zaakceptowanie dodatkowego regulaminu) wypożyczać rowery w drugim. Jedynym warunkiem jest uiszczenie opłat zgodnych z taryfą danego systemu.

www.ztm.waw.pl

www.veturilo.waw.pl

{jumi [*8]}

a