środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 sierpień 2012 11:24

"Faust" po raz pierwszy w Polsce Wyróżniony

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
To na dziedzińcu pałacu w Wojanowie odbędzie się prapremiera opery "Faust" To na dziedzińcu pałacu w Wojanowie odbędzie się prapremiera opery "Faust" fot. dolinapalacow.pl

Pierwsza na świecie muzyczna adaptacja „Fausta" Goethego powstała w Polsce. Mało kto jednak o tym wie, gdyż nigdy nie była w naszym kraju wystawiona w całości. Teraz będzie można zobaczyć operę z muzyką Antoniego Henryka księcia Radziwiłła w pałacu w Wojanowie niedaleko Wrocławia.

Antoni Henryk książę Radziwiłł, Wielki Namiestnik Księstwa Poznańskiego, był cenionym w Europie twórcą i miłośnikiem muzyki. Jego pałac w Ciszycy w Kotlinie Jeleniogórskiej pełnił w pierwszej połowie XIX wieku rolę salonu literacko-muzyczno-teatralnego Berlina i okolic. Książę komponował muzykę do dzieła Johanna Wolfganga Goethego przez 26 lat. Zaczął od razu po wydaniu pierwszej części „Fausta" - w 1808 roku. Początkowo próbował namówić swojego przyjaciela Carla Zeltera do napisania muzyki, ale kompozytor odmówił. Zelter był dyrektorem Berlin Singakademie i to on pierwszy powiadomił Goethego o zamiarach księcia Radziwiłła. Fragmenty nowopowstającej opery zostały wystawione właśnie w Berlinie w 1810 roku. Po roku usłyszał je Goethe. W 1814 roku książę Radziwiłł spotkał się z Goethem i zaprezentował mu części swojego dzieła. Poeta był zachwycony. Pod wpływem muzyki zaczął przerabiać swój tekst. Kompozycję docenili również Ludwig van Beethoven i Fryderyk Chopin. Według tego ostatniego opera była genialna. Chopin pisał, że Radziwiłł "pokazywał mi swojego Fausta i wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych, nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać nie mógł".
Rok po ukończeniu swojej kompozycji, książę zmarł. Nie doczekał się więc wystawienia na scenie swego dzieła. Całość utworu można było zobaczyć w Berlin Singakademie 25 października 1835 roku.
W Polsce opera była prezentowana jedynie w częściach lub w wersji koncertowej. Teraz, po ponad 200 latach będzie można zobaczyć całość w języku oryginału. To niezwykłe wydarzenie, nie tylko w skali naszego kraju, ale i całej Europy. Pokazuje też tendencję współczesnej kultury do odkrywania dawnych, wartościowych, acz zapomnianych dzieł. Muzyka Radziwiłła jest melodyjna i zgrabnie zorkiestrowana. W wielu miejscach spinają ją często używane przez kompozytorów postklasycystycznych kryptocytaty z innych dzieł - oper Mozarta i symfonii Beethovena.
Prapremiera „Fausta" odbędzie się w pałacu w Wojanowie, znajdującym się kilkadziesiąt kilometrów od radziwiłłowskiego pałacu w Ciszycy. Na scenie zagości orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz chór artystów z Sing-Akademie zu Berlin w połączeniu z chórzystami z Poznania. Będzie więc można posłuchać śpiewaków operowych z Polski i z Niemiec. Reżyserem opery jest Beata Redo-Dobber, która jak do tej pory przygotowała wiele inscenizacji w Teatrze Wielkim w Warszawie i Operze Krakowskiej.
„Fausta" będzie można zobaczyć 15 sierpnia o godz. 20. Dzień przed wystawieniem opery, w pałacu w Wojanowie zaprezentowany zostanie film „Pruska miłość" z 1938 roku. Opowiedziano w nim historię nieszczęśliwej miłości księżniczki Elizy Radziwiłł i księcia Wilhelma – późniejszego cesarza Rzeszy Niemieckiej. Przed przedstawieniem zobaczyć będzie można rękopis partytury „Fausta" księcia Radziwiłła. Organizatorzy zapraszają również na wernisaż wystawy obrazów Krystyny Radziwiłł-Milewskiej.

{jumi [*7]}

a