piątek, czerwiec 14, 2024
Follow Us
środa, 11 styczeń 2012 06:35

Ferie z filmem w bibliotekach

Napisane przez ażj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ferie z filmem w bibliotekach fot.sxc.hu

Biblioteki w całej Polsce mogą zgłaszać się projektu „Ferie z filmem w bibliotece", który im umożliwi darmowe wypożyczenie 24 filmów. Projekt rusza 19 stycznia.

 

Ferie z filmem w bibliotece to projekt przygotowany przez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Powstał z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy podczas ferii zimowych zostają w swoich miejscowościach i pragną aktywnie spędzić czas wolny od zajęć szkolnych. Każda biblioteka w Polsce może wziąć udział w bezpłatnym projekcie.

Uczestnicy mogą wybierać spośród 24 filmów, które pochodzą z bogatych zbiorów edukacyjnych programu Jeden Świat – kluby filmowe, oferty dystrybucyjnej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz zasobów własnych programu Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece. Dostępne będą m.in. „Droga czerwonej lodówki" o 17-letnim chłopcu z małej wioski w Himalajach, „Most nad Wadi" o dwunarodowej arabsko-żydowskiej szkole czy „Hip hop demokracja" o senegalskich raperach. Każdy film jest udostępniony z dokładnym opracowaniem oraz materiałami dydaktycznymi do pracy z filmem po projekcji.

W skład zestawu wchodzi niezbędnik edukatora filmowego, czyli zestaw pytań, poradników, scenariuszy lekcji i artykułów, które mają ułatwić i urozmaicić prowadzenie spotkań filmowych. Podczas projektu bibliotekarze wcielą się w rolę mentora oraz przewodnika po świecie sztuki filmowej. Korzystając z materiałów pomocniczych, będą w stanie zapoznać uczestników z rodzajami i gatunkami filmowymi, procesem powstawania filmu, nowymi technologiami wykorzystywanymi do pracy w zawodzie filmowca oraz przybliżyć ogólną wiedzę o filmie.

Kontakt młodzieży z ambitnym kinem powinien zaszczepić w uczestnikach pasję do filmu i zaangażować do działania w amatorskich ruchach filmowych. Spotkania filmowe są nie tylko przepisem na alternatywne ferie dla młodzieży, ale również  namawiają do poszerzenia współpracy nauczycieli w miejscowych szkołach z bibliotekarzami.

Wszystkie filmy można wypożyczać za pomocą elektronicznego formularza rejestracyjnego na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej (http://beta.serwisceo.nq.pl/pl/biblioteki/news/wypozyczalnia-projektu-ferie-z-filmem-w-bibliotece-lista-filmow).

{jumi[*7]}

a