wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
piątek, 26 sierpień 2011 11:37

Inflacja zmaleje ale wciąż wysoka

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Inflacja zmaleje ale wciąż wysoka www.sxc.hu

Rada Polityki Pieniężnej na swym lipcowym posiedzeniu wskazywała na zwiększoną niepewność co do perspektyw globalnej koniunktury – wynika z opublikowanego wczoraj przez NBP opisu dyskusji jej członków.

{jumi [*4]}Wg RPP w najbliższych miesiącach inflacja powinna się stopniowo obniżać, mimo to do końca br. pozostanie ona wyraźnie powyżej celu inflacyjnego, tj. ponad 2,5 proc. w skali rocznej. Rada zwracała uwagę zwłaszcza na napływające ostatnio sygnały spowolnienia wzrostu gospodarczego w USA oraz przedłużający się kryzys finansów publicznych w niektórych krajach strefy euro. Mówiono tez w tym kontekście o nasileniu się obaw o destabilizację sytuacji gospodarczej w Grecji i związany z tym wzrost awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych. Podkreślano, że kryzys zadłużeniowy może – poprzez zwiększenie niepewności w strefie euro – spowodować obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w tym regionie, co przełożyłoby się na osłabienie dynamiki PKB w Polsce. Niektórzy członkowie RPP zaznaczali jednak, że aktywność gospodarcza w Polsce może rosnąć w stosunkowo wysokim tempie, nawet w przypadku umiarkowanego wzrostu PKB za granicą. Z kolei inni członkowie Rady wyrażali opinię, że wpływ zwiększonej wskutek problemów Grecji awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych na polską gospodarkę może nastąpić raczej poprzez deprecjację kursu złotego, która oddziaływałaby w kierunku utrzymania podwyższonej inflacji w Polsce.

Dyskutując na temat wzrostu gospodarczego w Polsce w najbliższych kwartałach, podkreślano, że dynamika PKB będzie najprawdopodobniej stopniowo słabła, na co wskazuje również lipcowa projekcja NBP. Odnosząc się do perspektyw utrzymania tempa wzrostu PKB w Polsce w kolejnych latach na obecnym poziomie, członkowie Rady podkreślali ich dużą niepewność. Dyskutując na temat inflacji, zaznaczano, że wzrost cen w Polsce pozostaje pod wyraźnym wpływem czynników zewnętrznych. W tym kontekście część członków Rady wskazywała na wysokie ryzyko utrzymania się zewnętrznych czynników podwyższających inflację w Polsce. Niektórzy członkowie Rady podkreślali, że obserwowane ostatnio wyhamowanie wzrostu cen surowców na rynkach światowych może mieć charakter przejściowy, zważywszy na perspektywy utrzymania się wysokiego globalnego popytu na surowce, przy ograniczonej możliwości zwiększenia ich podaży, a także przy znacznej nadpłynności na rynkach finansowych. Ich zdaniem ceny surowców w dłuższym okresie mogą pozostać w trendzie wzrostowym. Część członków wskazywała także na możliwość ponownego poluzowania przez niektóre kraje, w tym szczególnie Stany Zjednoczone, polityki pieniężnej i fiskalnej w celu stymulacji wzrostu gospodarczego, mimo rosnącej inflacji. Wśród innych potencjalnych zewnętrznych źródeł inflacji wymieniano zapowiadane obniżenie podatków w Niemczech, co zwiększyłoby presję popytową w tej gospodarce, a także nadal wysoką inflację w Chinach.

Wobec tego część członków RPP złożyła wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc. Wniosek nie został jednak przyjęty. Rada pozostawiła podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 4,5 proc., stopa lombardowa 6 proc., stopa depozytowa 3 proc., stopa redyskonta weksli 4,75 proc.

{jumi [*9]}

a