środa, maj 01, 2024
Follow Us
piątek, 12 luty 2010 19:18

Komornicy mówią nowelizacji „nie”

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Komornicy mówią nowelizacji „nie” www.sxc.hu

12 lutego Sejm ostatecznie odrzucił poprawkę Senatu ws. obniżania opłat komorniczych. Wnioski w tego typu sprawach będą składane bezpośrednio do sądu (a nie do komorników, jak przewidywała poprawka uchwalona wcześniej przez Senat). Wszystkie pozostałe zapisy nowelizacji ustawy o komornikach uchwalonej ostatecznie przez Sejm zostały także utrzymane.

{jumi [*4]}Iwona Karpiuk-Suchecka, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej (KRK) poinformowała, że Rada będzie zabiegała u prezydenta Lecha Kaczyńskiego o niepodpisywanie przezeń ustawy. Gdyby jednak doszło do złożenia podpisu prezydenta pod tym aktem prawnym KRK złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności ustawy w konstytucją RP – zapowiedziała Karpiuk-Suchecka.

Nowelizacja, o której informowaliśmy już w kurierze365, wprowadza istotne zmiany, które będą miały niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki – komentuje, jak już wcześniej informowaliśmy, Krajowa Rada Komornicza (KRK). Ustawa ta m.in. obniża znacząco próg opłat komorniczych i pozwala sądowi w bardzo wielu przypadkach zmniejszyć do dowolnej wysokości opłatę egzekucyjną. To oznacza, że egzekucje mogą stać się nieopłacalne, a komornicy nie będą podejmowali się zadań, do których mieliby dopłacać. Jak zauważa KRK wprowadzenie możliwości obniżania opłaty egzekucyjne przez sąd, z uwagi na „nakład pracy komornika czy sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów” spowoduje, że dłużnicy uzyskają praktycznie nieograniczoną możliwość domagania się obniżenia – i tak już zaniżonej – opłaty. W każdym bowiem przypadku prowadzenia egzekucji dłużnik znajduje się w złej sytuacji majątkowej oraz posiada niewygórowane dochody lub nie posiada ich w ogóle. Taka regulacja spowodować może, że opłaty egzekucyjne będą nagminnie obniżane, co spowoduje niemożliwość finansowania działalności egzekucyjnej przez komorników. Rozwiązanie tego typu nie funkcjonuje zresztą w żadnym kraju w Europie – twierdzi KRK.

{jumi [*3]}

a