sobota, maj 04, 2024
Follow Us
niedziela, 17 październik 2010 15:25

Polska dojrzałym rynkiem wschodzącym

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska dojrzałym rynkiem wschodzącym www.sxc.hu

Dotychczas określane jako rynki rozwijające się, Polska i Czechy zostały niedawno zakwalifikowane przez Barclays Capital do grona krajów rozwijających się.

{jumi [*4]}Najnowszy raport banku Barclays Capital „Dojrzałe rynki wschodzące. Droga do wyższej klasyfikacji” odczepia tym krajom przypisaną im łatkę „rynków wschodzących” (tak jak i innym ośmiu krajom na świecie) i nazywa je „dojrzałymi rynkami wschodzącymi”. Paradoksalnie jest to efekt globalnego kryzysu, który stał się punktem zwrotnym postrzegania tych krajów przez rynki finansowe. Według analityków Barclays w czasie globalnego kryzysu te dwa kraje dokonały finansowej konsolidacji i udowodniły swoją niezależność finansową od zewnętrznych źródeł finansowania. W przeciwieństwie do przyjętego w latach 90. stereotypu, kiedy Polska i Czechy postrzegane były jako rynki wysokiego ryzyka, obecnie oferują one stabilny rozwój z poziomem ryzyka podobnym do tego z rynków rozwiniętych, lecz z istotnym potencjałem na wyższe zyski.

John Duckworth, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Jones Lang LaSalle potwierdza: - Raport Barclays podtrzymuje opinię powstałą w ciągu ostatnich kilku lat, że w obliczu znacznego kryzysu finansowego gospodarki Polski i Czech zademonstrowały swoją odporność, w przeciwieństwie do Europy Wschodniej, która dotkliwie odczuła negatywny wpływ kryzysu finansowego. Miało to odzwierciedlenie w zmianach nastroju graczy na rynku nieruchomości. Niemniej jednak zaistniała sytuacja zachęciła ludzi do ponownej oceny głównych wskaźników rynkowych napędzających gospodarkę, dzięki czemu zarówno Polska jak i Czechy pozytywnie wyróżniają się na tle pozostałych gospodarek. Kluczowe wskaźniki jak wartość sprzedaży detalicznej i wydatków konsumenckich, zagraniczne inwestycje bezpośrednie, zaufanie inwestorów i oczywiście PKB wskazują na zrównoważony i trwały rozwój tych rynków, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa inwestorom. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych dwóch latach podobny trend zaobserwujemy także na innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.

Wzrost zaufania inwestorów był szczególnie widoczny na tegorocznych targach nieruchomości i inwestycji Expo Real, na których Polska w sposób istotny zaznaczyła swoją obecność - liczba wystawców polskich zwiększyła się o 60 proc. w porównaniu z 2009 r. ( źródło: Expo Real). Tomasz Trzósło dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLLS, uczestnik Expo Real 2010, potwierdza, że ogólne nastawienie do rynku jest pozytywne: - Ożywienie biznesowe było wyraźnie zauważalne na targach w Monachium. Jeśli chodzi o kraje Europy Środkowo-Wschodniej, Polska cieszyła się największym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. Czechy, gdzie potencjał gospodarczy i rynek nieruchomości są również pozytywnie oceniane, zostały także dobrze przyjęte i spodziewamy się wzrostu inwestycji na tym rynku. (…) Spodziewamy się teraz zwiększonej aktywności inwestycyjnej nie tylko w Polsce i w Czechach, ale także na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii.

Polska jest jedynym krajem w UE, który uniknął recesji i odnotował dodatni PKB w 2008 r. (5,1 proc.) i 2009 r. (1,8 proc.). Spodziewane jest również przyspieszenie tempa wzrostu PKB w roku bieżącym (3,2 proc.). W Czechach PKB utrzymało się na poziomie 2,5 proc. w 2008 r., spadło do -4,1 proc. w kolejnym roku, natomiast w 2010 spodziewany jest wzrost do 1,7 proc.

{jumi [*9]}

a