środa, maj 08, 2024
Follow Us
niedziela, 28 kwiecień 2013 15:11

Deweloperzy ograniczają inwestycje spekulacyjne

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pomorskie Centrum Logistyczne Pomorskie Centrum Logistyczne Fot. JLLS

Na polskim rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych nie zaszły zmiany. Okolice Warszawy stanowią nadal najmocniejszą lokalizację, ale najwięcej buduje się we Wrocławiu.

Eksperci działu powierzchni magazynowo-przemysłowych Jones Lang LaSalle w ostatni raporcie nt. tego segmentu rynku nieruchomości wskazują jednocześnie, iż w badanym I kwartale br. deweloperzy ograniczają w ostatnich miesiącach inwestycje spekulacyjne.

W I kw. br. do użytku oddano łącznie 86 tys. mkw. powierzchni w ramach siedmiu projektów, z czego największym był budynek typu BTS zbudowany przez Panattoni dla Lear (32 tys. mkw., Legnica). Kolejne projekty to m.in. pierwsza faza Pomorskiego Centrum Logistycznego (Goodman, 14 tys. mkw. Port Gdański) oraz budynek BTS zrealizowany przez Panattoni dla Syncreon (11 tys. mkw., Żary).

Okolice Warszawy wciąż stanowią największy rynek magazynowy w Polsce (prawie 2 mln mkw. powierzchni). W dalszej kolejności znajduje się Górny Śląsk (1,38 mln mkw.) oraz Poznań (1,01 mln mkw.). Z kolei, w I kw. najwięcej (50 tys. mkw.) wybudowało się we Wrocławiu. W I kw. 2013 r. spośród deweloperów największą aktywnością wykazał się Panattoni, który oddał do użytku 79 tys. mkw. Na drugim miejscu z wynikiem 14 tys. mkw. znalazł się Goodman.

Obecnie w całym kraju w budowie znajduje się ponad 163 tys. mkw. nowej powierzchni (o 26 proc. mniej niż w IV kw. 2012 r.), z czego jedynie 17 proc. powstaje spekulacyjnie, a 83 proc. jest zabezpieczone umową najmu. Najwięcej buduje się znowu w regionie Wrocławia (42 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (38 tys. mkw.) i w okolicach Warszawy (36 tys. mkw.). Najwięcej powierzchni spekulacyjnej powstaje w Warszawie (69 proc.) oraz Szczecinie (61 proc.).

Zdaniem dyr. Tomasza Miki z JLLS - Pierwszy kwartał na polskim rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych przebiegał spokojnie. Obecna sytuacja ekonomiczna oraz związana z nią ostrożna postawa zarówno najemców, jak i deweloperów wpłynęła na wysokość popytu na powierzchnie magazynowe oraz przyczyniła się do ograniczenia budownictwa spekulacyjnego. Spodziewamy się jednak, że w II kw. aktywność deweloperów wzrośnie, jako że branża budowlana cechuje się sezonowością, a tegoroczny długi okres zimowy może skłonić firmy do przyspieszenia wcześniej zaplanowanych prac przy kilku nowych projektach. Co więcej, obserwujemy również wzrost zapytań potencjalnych najemców, które mogą zapowiadać pewien punkt zwrotny oraz zmiany na rynku magazynowym w II połowie roku.

{jumi [*9]}

a