czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
poniedziałek, 21 styczeń 2013 10:00

Sprzedano budynki za ponad 11 mld

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
International Business Center w Warszawie znalazł nowego właściciela. International Business Center w Warszawie znalazł nowego właściciela. Fot. JLLS

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości w 2012 r. osiągnęła wartość 2,75 mld euro (ponad 11 mld zł). Przy tym Polska pozostaje najbardziej aktywnym rynkiem w naszym regionie Europy.

Według szacunków Jones Lang LaSalle polski wynik równy jest rezultatowi osiągniętemu w bardzo dobrym dla rynku roku 2011 (również około 2,75 mld euro) i znacząco wyższy od wyniku zanotowanego w 2010 (1,98 mld euro). 76 proc. całkowitej wartości transakcji zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w 2012 r. przypadło na Polskę. Inwestorzy (przede wszystkim z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii) koncentrowali swoją uwagę na prestiżowych obiektach biurowych i handlowych, a wśród lokalizacji szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, na którą przypadło 55 proc. całkowitego wolumenu transakcji. Największą transakcją inwestycyjną w 2012 r. była sprzedaż warszawskiego kompleksu handlowo - biurowego Złote Tarasy za 475 mln euro.

W ostatnich dwóch latach inwestycyjny rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce charakteryzował się zrównoważonym rozwojem, co znalazło odzwierciedlenie w stabilnym wolumenie transakcji na poziomie 2,75 mld euro, zarejestrowanym w 2011 i 2012. Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, wartość transakcji zrealizowanych w 2012 r. na rynku nieruchomości biurowych wynosi 1,08 mld euro (39,5 proc. całkowitego wolumenu), handlowych – 1,07 mld euro (39,0 proc.), magazynowych – 0,5 mld euro (17,8 proc.), hotelowych – 0,1 mld euro (3,7 proc.). Łącznie w analizowanym roku zarejestrowano 17 transakcji na rynku nieruchomości biurowych, 13 w obszarze nieruchomości handlowych, 10 – przypadku magazynowych. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się dobrze zlokalizowane, prestiżowe projekty w Warszawie oraz w największych miastach regionalnych.

Wg Rafała Kosomia z JLLS - Uwaga inwestorów instytucjonalnych koncentruje się przede wszystkim na stabilnych i bezpiecznych aktywach, zlokalizowanych, w przypadku nieruchomości biurowych, w Warszawie, ze szczególnie mocną pozycją centrum, a dla nieruchomości handlowych - w kilku największych miastach regionalnych. Udział stolicy w całkowitym wolumenie transakcyjnym wyniósł w 2012 r. ponad 55 proc., a cztery z pięciu największych ubiegłorocznych transakcji dotyczyło obiektów zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych obszarach Warszawy. W przypadku nieruchomości magazynowych, inwestorzy preferują nowe budynki w najlepszych lokalizacjach logistycznych, tj. w pobliżu największych aglomeracji, z dobrym dostępem do głównych arterii drogowych: A1, A2 i A4, najlepiej wynajęte na długi okres stabilnym finansowo najemcom. Dostrzegamy również zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami - biurowcami poza centrum Warszawy lub w głównych miastach regionalnych, dominującymi centrami handlowymi w mniejszych miastach, czy wreszcie magazynami w lokalizacjach mniej atrakcyjnych pod względem komunikacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich nieruchomości, kupujący oczekują znacznego dyskonta cenowego.

Eksperci JLLS oczekują , że wolumen transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w 2013 roku będzie zbliżony do poziomu zarejestrowanego w ostatnich dwóch latach.

{jumi [*9]}

a