sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
niedziela, 13 styczeń 2013 06:11

Daleko Polsce do euro Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Daleko Polsce do euro www.sxc.hu

Według ostatniego styczniowego „Monitora konwergencji nominalnej” wydawanego przez biuro pełnomocnika ds. strefy euro przy ministrze finansów Polska w listopadzie ub.r. nie wypełniała czterech kryteriów wymaganych przy przystępowaniu do strefy euro.

W zakresie kryterium stabilności cen średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP (inflacji) wyniosło 3,9 proc., a zatem o ponad 1 pkt proc. więcej od wartości referencyjnej, która wyniosła wówczas 2,8 proc. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Szwecji, Irlandii i Grecji. Wg „Monitora” listopadowe prognozy Komisji Europejskiej implikują kształtowanie się inflacji w Polsce poniżej wartości referencyjnej dla kryterium stabilności cen od IV kw. 2013 r. przez cztery kolejne kwartały. Jednocześnie KE prognozuje dla Polski ponowne przekroczenie wartości referencyjnej w IV kw. 2014 r. Oznacza to, że pod koniec przyszłego roku można się będzie ponownie podziewać wzrostu inflacji.

W listopadzie 2012 r. Polska nie wypełniała także kryterium stop procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,2 proc. i była o 1,6 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 3,6 proc. Wartość referencyjna kryterium została wyliczona wyłącznie w oparciu o dane dotyczące jednego państwa, tj. Szwecji. Skoro deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2011 r. wyniósł 5,0 proc. PKB, a dług publiczny - 56,4 proc. PKB również kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Nasz kraj do 2012 r. powinien ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 r.

Z kolei kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie

uczestniczy w mechanizmie ERM II (tzw. wąż walutowy – dwuletni, obowiązkowy okres poprzedzający wstąpienie danego kraju do strefy euro, kiedy jego waluta jest bezpośrednio związana z euro).

{jumi [*9]}

a