niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
sobota, 01 grudzień 2012 14:35

Kolejna spółka na parkiecie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejna spółka na parkiecie www.sxc.hu

Firma, która jako pierwsza na polskim rynku zaoferowała hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym, zadebiutowała na alternatywnym rynku NewConnect. Pozyskała ona dzięki emisji akcji 7,5 mln zł, które przeznaczy na rozwój i dalszą ekspansję w naszym kraju.

Inwestorem dominującym w Funduszu Hipotecznym DOM SA jest TOTAL FIZ, który posiada ponad 75 proc. akcji. Oferującym akcje była IPOPEMA Securities SA. Najwięcej papierów, bo ponad 75 proc., należy do TOTAL Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, wśród pozostałych akcjonariuszy są inne fundusze inwestycyjne i emerytalne. – Debiut na NewConnect jest dla nas niezmiernie ważny. Oznacza bowiem, że zaczniemy funkcjonować w charakterze spółki publicznej, będziemy raportować do KNF i Giełdy Papierów Wartościowych, a nasze wyniki finansowe będą szeroko dostępne. Transparentność instytucji, którą prowadzimy piąty rok, jest istotna, przede wszystkim z punktu widzenia naszych obecnych i przyszłych klientów. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które nie gwarantują seniorom dostatecznego bezpieczeństwa. My od początku chcieliśmy iść inną drogą - podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Jego spółka jest pionierem oraz wiodącą firmą działającą w obszarze hipoteki odwróconej w Polsce. Oferta firmy adresowana jest do osób starszych, powyżej 65 roku życia – seniorów, którzy będąc właścicielami mieszkań potrzebują dodatkowych źródeł utrzymania.

Fundusze hipoteczne, które działają na polskim rynku, oferują rentę dożywotnią w oparciu o artykuły kodeksu cywilnego. - W momencie podpisania umowy o dożywocie, przeniesienie własności nieruchomości na fundusz następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia na rzecz emeryta. Prawo dożywocie obejmuje też służebność osobistą mieszkania oraz wypłatę comiesięcznych świadczeń. Oba prawa są wpisywane do księgi wieczystej nieruchomości. Zaletą jest to, że obciążona prawem jest nieruchomość, a nie sam fundusz, jak ma to miejsce w przypadku umowy renty – wyjaśnia Majkowski.

 

a