sobota, maj 04, 2024
Follow Us
środa, 12 czerwiec 2013 14:59

Emisja USA hamuje Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Emisja USA hamuje fot. sxc.hu

Czy to już szczyt możliwości Amerykanów? Najnowsze dane z Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) pokazują, że w 2012 roku o 3,8 procent spadła emisja CO2 w USA - do poziomu, którego nie widziano od połowy lat 1990.

Według danych z raportu MAE "Odświeżenie mapy energetyczno-klimatycznej", amerykański naród zmniejszył emisję dwutlenku węgla w ciągu czterech z ostatnich pięciu lat w dużej mierze przez zastąpienie węgla czystszym paliwem, czyli gazem ziemnym.

Jednak ten pozytywny trend może się odwrócić. Amerykańskie firmy energetyczne faworyzują gaz, ponieważ obecnie jest tańszy niż węgiel, ale producenci gazu pragną zwiększyć swoje zyski. W pierwszym kwartale 2013 roku ceny gazu wzrosły o 40 procent, powodując wzrost zużycia węgla o 14 procent, w porównaniu do tego samego czasu w zeszłym roku. Jeśli węgiel powróci, emisja CO2 w USA może zacząć ponownie rosnąć.

- Jedynym sposobem, aby zatrzymać ten powrót jest uregulowanie opalanych węglem elektrowni. - mówi Fatih Birol z IEA. USA rozważa wprowadzenie nowych przepisów, które zmuszą elektrownie opalane węglem albo do zdecydowanego oczyszczenia, albo do zamknięcia.

Chiny poruszają się w tym samym kierunku. Emisja CO2 zwiększyła się tam co prawda w 2012 r. o 300 megaton, ale wzrost ten jest o połowę mniejszy niż ten z 2011 roku. Dzieje się tak dlatego, że Chiny korzystają z alternatywnych źródeł energii, głównie wodnej. Rząd rozważa zaostrzenie przepisów, by osiągnąć maksimum swojej emisji do 2025 roku.

Wszystko to dzieje się na tle rosnących globalnych emisji, które wzrosły do rekordowego poziomu w 2012 roku. IEA szacuje, że spalanie paliw kopalnych emitowało 31,6 gigaton dwutlenku węgla w zeszłym roku, o 0,4 więcej gigatony niż w 2011. Przy obecnej tendencji, do 2100 roku, świat będzie cieplejszy o 3°C.

Wcale nie musi tak być. IEA twierdzi, że świat nadal może ograniczyć wzrost temperatury do 2°C poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, ograniczenie budowy najmniej wydajnych elektrowni węglowych, zaprzestanie odpowietrzania metanem na polach naftowych i gazowych oraz przez cięcia w dotacji do paliw kopalnych przemysłu paliwowego.

IEA szacuje, że aby niedopuścić do wzrostu temperatury na Ziemi więcej niż o 2°C, około dwie trzecie znanych rezerw paliw kopalnych trzeba będzie pozostawić w ziemi. {jumi [*7]}

a