wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
czwartek, 21 luty 2013 11:37

Starożytna nowa technologia Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jasnoniebieski pigment używany 5000 lat temu daje współczesnym naukowcom wskazówki w kierunku rozwoju nowych nanomateriałów o potencjalnym zastosowaniu w supernowoczesnych sprzętach medycznych, pilotach od telewizorów, farbach ochronnych i innych technologiach.

Artykuł na temat "Egyptian blue" został opublikowany w magazynie Journal of the American Chemical Society. Tina Salguero podkreśla, że "egipski błękit" to pierwszy znany ludzkości sztuczny barwnik. Był on używany do malowania na grobowcach, pomnikach i innych obiektach w całym starożytnym świecie śródziemnomorskim. Jego pozostałości zostały odnalezione np. na posągu bożego posłańca Iris w Partenonie oraz w słynnym fresku Staw w Ogrodzie w grobowcu egipskim Nebamuna w Tebach.

Zespół Salguero opisuje, że krzemian miedzi w egipskim barwniku rozpada się na nanokawałki tak cienkie, że tysiące z nich możnaby umieścić na szerkości ludzkiego włosa. Kawałki te produkują niewidzialne promieniowanie podczerwieni podobne do belek, które służą interakcjom pilotów z telewizorami, kluczyków do samochodów z zamkiem czy też innych urządzeń telekomunikacyjnych.

- Krzemian miedzi zapewnia nową drogę dla nanomateriałów, które są szczególnie interesujące w odniesieniu do nowoczesnych obrazowań medycznych, urządzeń emitujących światło czy tuszów zabezpieczających. Wszystkie z nich są oparte na promieniowaniu podczerwieni. - mówi Tina Salguero. - W ten sposób możemy na nowo opracować wnioski na temat starożytnego materiału przy użyciu dostępnych technologii.

Autorzy badania otrzymali dofinansowanie z Uniwersytetu Georgii.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Wielorybie straty Drukowane serce »

a