piątek, październik 04, 2024
Follow Us
czwartek, 21 luty 2013 15:31

Drukowane serce Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jaki dźwięk wyobrażacie sobie przy odgłosie bicia sztucznego serca? Zapewne jest to dźwięk metalicznego tykania. Pulsujące serce, które zobaczycie poniżej nie jest całkowicie sztuczne. Zasila je żywy materiał.

Stworzona przez Petera Walters'a i jego zespół z Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu pompa używa gazu uwolnionego przez żywe kultury drożdży do generowania ciśnienia i rozciągnięcia membrany, przekształcając je w sztucznym mięśniu. Zawór, aktywowany przez energię elektryczną wytwarzaną przez ogniwa mikroorganizmów, kontroluje ruch membrany. Otwiera się by wypuścić powietrze, kiedy mięsień jest w pełni wypełniony, co pozwala cofnąć się do stanu spoczynku, by zapoczątkować nowy cykl. Co więcej część mechanizmu została... wydrukowana przy użyciu drukarki 3D.

Walters twierdzi, że użycie drożdży pozwala szybko wygenerować dużą ilość ciśnienia. Dużym minusem jest jednak zapach. - Przez żywe drożdże całe laboratorium śmierdzi jak browar. 

Pozbycie się odpadów, które produkują drożdże jest również wyzwaniem. Zespół pracuje nad wynalezieniem systemu przy pomocy Ecobota, robota który trawi jedzenie i odpady i zasila nimi sam siebie. Nowa wersja mięśnia sercowego robota będzie miała możliwość pompowania płynnego jedzenia oraz wody do mikrokomórki Ecobota, która wprawi go w ruch.

Drukarka 3D stworzyła sztywne elementy systemu sztucznego serca, jak również formy do elastycznych elementów silikonowych. Pozwala to łatwo fabrykować kawałki, które będą utwardzane przy pomocy ciekłej żywicy i światła ultrafioletowego. W przyszłości mechanizm ten może być używany w wielu dziedzinach. - To może służyć np. jako sztuczne serce dla maszyny robotopodobnej. - twierdzi zespół.

Jak działa drukarka 3D?

{jumi [*9]}

a